Svetový rekordman v efektívnosti solárnych panelov

Solárny gigant, spoločnosť SunPower oznámila, že už dokáže vyrobiť solárny panel, ktorý dokáže premeniť 22,8 % slnečného svetla na elektrickú energiu. Spoločnosť tým vytvorila nový svetový rekord.

Efektívnosť solárnych panelov je dôležitým meradlom pre solárne spoločnosti ako aj ich zákazníkov. Keď budú solárne panely efektívnejšie, bude to znamenať, že na strechy bude potrebné umiestňovať menej panelov, na výrobu ktorých bude potrebné menšie množstvo materiálu. Súčasne tieto panely dokážu generovať rovnaké množstvo energie ako menej efektívne panely.

Podľa spoločnosti SunPower jej vysoko efektívne panely dokážu v porovnaní s menej efektívnymi panelmi vygenerovať o 70 % viac energie na rovnakej ploche v priebehu prvých 25 rokov. Efektívnosť mnohých panelov sa pohybuje v rozmedzí 15 % až 18 %. SunPower a ďalší sa usilujú o zvýšenie efektívnosti panelov pomocou inovácii v oblasti materiálov a optickej technológie.

Solárne spoločnosti sa usilujú zvyšovať efektívnosť panelov a lámať rekordy. Spoločnosť SunPower uviedla, že dosiahnutie 22,8 % efektívnosti v prípade ich solárneho panelu potvrdilo tiež Štátne laboratórium pre obnoviteľné energie.

Minulý rok spoločnosť SolarCity vyhlásila, že začala vyrábať vlastné vysoko efektívne panely, ktoré majú efektívnosť presahujúcu 22 % potvrdenú Testovacím centrom pre obnoviteľné energie (to však nepatrí medzi zvyčajné verifikačné laboratóriá). Panely spoločnosti SolarCity sa mali vyrábať v malých množstvách na pilotnej linke na solárne panely v kalifornskom Fremonte.

Výroba solárnych panelov s prelomovou efektívnosťou v laboratóriu je oveľa jednoduchšia než výroba takýchto efektívnych panelov vo veľkých objemoch. Podľa spoločnosti SunPower sa však priemerná efektívnosť nimi vyrábaných solárnych buniek (z ktorých sú tvorené paneli) na konci minulého roka blížila k hodnote 23 %.

 

Zdroj: fortune

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?