Svetlá budúcnosť 3D tlačiarní

Čím nás prekvapia 3D tlačiarne?

3D tlačiareň bola vynájdená v priebehu 80-tich rokoch 20. storočia a bol to jeden zo zásadných miľníkov vo vývoji priemyslu, pretože ponúka mnoho výhod, na ktoré sa teraz v krátkosti pozrieme. Spôsob výroby 3D tlačiarní známy aj pod pojmom „additive manufacturing“, sa v súčasnosti používa hlavne na výrobu prototypov.

Technológia vrstvenia materiálu sa v porovnaní so zaužívanými technológiami odlišuje hlavne v tom, že vyrába prakticky bez odpadu.

V tomto roku uvidíme kovové výrobky vytlačené z 3D tlačiarní, ako sa budú používať pri testoch v lietadlách, čo prináša výrazný pokrok. „Odštartuje to letecký priemysel a potom začnú všetci ostatní používať additive manufacturing. Nikto nechce byť prvý, ale keď niekto začne, nikto nebude chcieť byť posledný!“ Povedal profesor Tim Simpson.

Môžeme očakávať v najbližšej dobe raketový vzostup v používaní 3D tlačiarní vo výrobe a to najprv vo výrobe existujúcich výrobkov vyrábaných inými technológiami a následne vo vývoji.

3D tlačiarne preniknú aj do ďalších odvetví, a to hlavne do dentálneho priemyslu, zdravotníctva a letectva, a to predovšetkým z dôvodu jednoduchej a rýchlej adaptácie dizajnu.

Pacienti už úspešne používajú vytlačené časti tela ako rebrá, zuby, časti kostí alebo lebky a pod. V budúcnosti bude možné nahradiť prakticky akúkoľvek časť ľudského tela vrátane vytlačených orgánov za použitia kmeňových buniek.

Ďalšou veľkou výhodou 3D tlačiarní bude schopnosť zásobovania do odľahlých oblastí prípadne aj do vesmíru, kde si kozmonauti budú môcť vytlačiť napríklad náhradné diely.

Predstavte si v prípade živelnej katastrofy, akú pomoc by zohrali 3D tlačiarne pri záchrane ľudských životov, kde by mohli byť vytlačené okrem iného aj prikrývky, lieky, krv, orgány, protézy a dokonca aj jedlo a to priamo na mieste.

Predpokladá sa, že priemysel 3D tlačiarní vzrastie zo súčasných 3 miliárd dolárov obratu ročne na 13 miliárd do roku 2018 a presiahne 21 miliárd do roku 2020.

Tento prudký vývoj bude mať dopad aj na prepravné spoločnosti, pretože tovar si ľudia budú tlačiť priamo u seba doma alebo neďaleko domovov. Súčasne maloobchodníci budú čeliť problémom keďže ľudia budú nakupovať dizajn alebo digitálne súbory na tlač priamo od výrobcov. Predpokladá sa, že časom by mohlo zaniknúť aj štandardné číslovanie topánok a oblečenia, keďže si ich ľudia budú tlačiť priamo na mieru.

Z týchto príkladov ste si mohli všimnúť, ako nás revolúcia 3D tlačiarní v blízkej budúcnosti zasiahne a pravdepodobne sa dotkne mnohých oblastí nášho života.


Zdroj: technewsworld

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?