Robot MARIO zmierňuje príznaky demencie
Írsky robot MARIO sa stal denným spoločníkom ľudí trpiacich demenciou. Okrem toho, že pacientom dennodenne uľahčuje komunikáciu s blízkymi alebo poskytuje jednoduchší prístup k svetovému spravodajstvu, mnohým dopomohol k čiastočnému návratu pamäti, či dávno stratených spomienok.
Írski výskumníci z NUI (National University of Ireland) vyvinuli robota menom MARIO určeného prevažne starším ľudom trpiacim demenciou či podobnými zdravotnými problémami. Projekt MARIO bol vďaka programu Horizon 2020 financovaný Európskou úniou, pričom prednedávnom skončilo jeho testovanie vo viacerých Európskych krajinách ako napr. Anglicko, Taliansko alebo rodné Írsko.
Robot MARIO, pripomínajúci figúrku zo spoločenskej hry „Človeče nehnevaj sa“, dokáže s pacientmi komunikovať vďaka digitálnemu rečovému systému a to prostredníctvom ženského ale aj mužského hlasu. Na prednej strane robota nájdeme prehľadnú dotykovú obrazovku, ktorá umožňuje praktické a rýchle ovládanie všetkých jeho funkcií.
MARIO dokáže pacientom pripomínať rôzne udalosti ako dôležité dátumy, či presný čas užitia liekov. Obsahuje taktiež hudobný prehrávač, herné aplikácie či digitálny fotoalbum, vďaka ktorému si pacienti môžu neustále pripomínať najkrajšie okamihy života.
Cieľom robota je prostredníctvom sociálnej interakcie čo najviac zmierniť a spomaliť príznaky demencie. Ako hovorí koordinátorka projektu MARIO, Dympna Casey:
„Aj napriek tomu, že na demenciu neexistuje liek, terapia stimulujúca spoločenské vyžitie pacientov zlepšuje kvalitu ich života a spomaľuje zhoršovanie ich zdravotného stavu.“
V súčasnosti sa výskumníci NUI podieľajú na technickom zdokonaľovaní robota, pričom ich cieľom je skvalitniť jeho rečový systém a vyvinúť schopnosť rozpoznávania tvárí. Projekt MARIO bol vďaka pozitívnemu vplyvu na proces zdravého starnutia zaradený do zoznamu dvadsiatich piatich najvplyvnejších projektov v Európe.
Zdroj: medicalxpress.com, engineersjournal.ie, euronews.com
Zdroj obrázkov: express.co.uk
Autor: Dominika Ďuricová
[TheChamp-Sharing]