Vaše pneumatiky môžu pomôcť znížiť množstvo emisií CO2 - Nokian Tyres vyvíja stále ekologickejšie pneumatiky

Spoločnosť Nokian Tyres tvrdo pracuje na tom, aby vyrábala ekologickejšie pneumatiky: valivý odpor svojich pneumatík znížila v porovnaní s rokom 2013 v priemere o 8%.

Majitelia áut majú v dnešnej dobe viac možností, ako si vyberať ekologickejšie varianty, dokonca aj ekologickejšie pneumatiky s nižším valivým odporom, ktoré šetria palivo a znižujú množstvo emisií CO2.

„Zníženie valivého odporu o 8% zodpovedá množstvu výfukových plynov 65 000 áut,“ hovorí Teppo Huovila, viceprezident pre kvalitu a udržateľnosť v spoločnosti Nokian Tyres.

Valivý odpor predstavuje stratu energie, ktorú pneumatika spotrebuje pri valení. Čím nižší je valivý odpor, tým menej potrebuje pneumatika energie, a teda aj paliva.

Väčšia palivová účinnosť má pozitívny dopad na životné prostredie a uhlíkovú stopu vodiča, pretože znižuje množstvo emisií CO2. Pri elektrických vozidlách sa nižší valivý odpor premieta taktiež do dlhšieho dojazdu.

ekologickejšie pneumatiky

ekologickejšie pneumatiky

Napríklad ak by všetky osobné vozidlá vo Fínsku, Švédsku a Nórsku jazdili na zimných pneumatikách Nokian Hakkapeliitta R3 s nízkym valivým odporom po celú dobu ich životnosti namiesto iných prémiových zimných pneumatík, prínosy by boli významné.

Úspora paliva by bola takmer 300 miliónov litrov a množstvo emisií oxidu uhličitého by sa znížilo približne o 710 000 ton. Odhaduje sa, že doprava v Európskej únii vyprodukuje približne 24% emisií skleníkových plynov. Cieľom je do roku 2020 znížiť tieto emisie o 20% v porovnaní s hodnotami z roku 1990.

Od roku 2021 potom budú v Európskej únii platiť ešte prísnejšie ciele. Výrobcovia prémiových pneumatík, ako je Nokian Tyres, aktívne pracujú na zníženie valivého odporu tým, že vyvíjajú vyspelé zmesi gumy, nové dezény a stavby pneumatík.

„Naši vývojoví technici pracujú veľmi tvrdo, aby odvádzali dobrú prácu: naším cieľom je znížiť valivý odpor každej pneumatiky novej generácie, bez toho, aby bola akýmkoľvek spôsobom ohrozená bezpečnosť,“ hovorí T. Huovila.


Tlačová správa spoločnosti Nokian pre redakciu Prepriemysel.sk

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?