Let do budúcnosti

Solar Impulse ukazuje, že je možné riadiť svet bez vyčerpania Zeme

Napísané Ulrichom Spiesshoferom, prezidentom a výkonným riaditeľom ABB

Solar Impulse urobil historický krok. Prvý let okolo Zeme lietadlom, ktoré čerpalo energiu výlučne zo slnka, znamená obrovský úspech pre čisté technológie a triumf technologických inovácií, ktoré môžu zmeniť svet.

Solar Impulse

Solar Impulse

Keď Bertrand Piccard, zakladateľ Solar Impulse, dostal myšlienku obletieť lietadlom na solárny pohon svet, väčšina ľudí to považovala za nemožné. Vraveli, že nie je možné, aby lietadlo poháňané čisto slnečnou energiou, mohlo vzlietnuť a tobôž pokračovať v lete po západe slnka. Ale B. Piccard a jeho spoluzakladateľ André Borschberg sa odmietali sa jej vzdať a svoju spoločnú misiu sa rozhodli uskutočniť v spolupráci so svojimi partnermi, ktorí uverili, že touto priekopníckou myšlienkou môžu posunúť hranice technológií a dokázať nemožné.

Niet divu, že tí, ktorí lietadlu Solar impulse verili, mali tendencie byť sami inovátormi. V našom prípade je ABB priekopníkom technológií už 125 rokov, odvtedy keď spojili svoje sily dvaja vynaliezaví podnikatelia  a založili start – up vo Švajčiarsku. Rozhodli sa preveriť  potenciál nového sľubného vynálezu nazývaného elektrina. Dnes už ako globálny líder v energetike a automatizácii sme boli rovnako dychtiví a pripravení zistiť, či naše technológie a know-how budú schopné splniť výzvu a udržať pilota aj s lietadlom vo vzduchu dňom i nocou pomocou jediného zdroja energie, a to slnečného žiarenia. Tak sme vstúpili s tímom Solar Impulse do spoločnej aliancie inovácií a technológií a pustili sa do práce.

Pre ABB boli mnohé výzvy už známe, ako napríklad maximalizovanie výkonu 17 000 solárnych článkov, ktoré pokrývajú krídla a trup celého lietadla. Takisto tu bola nevyhnutná potreba čo najefektívnejšieho využívania energie a jej uskladnenie, aby ju bolo možné využiť po západe slnka a udržať lietadlo vo vzduchu aj počas noci.

Počas prípravy letu na cestu okolo sveta ako aj počas misie samotnej. ABB dosiahlo nové míľniky v mnohých oblastiach súvisiacich s čistou energiou. Jedným z nich sú microgrids / mikrosiete, samostatné nezávislé elektrické siete poháňané solárnou alebo veternou energiou so záložnou batériou, ktorá je schopná prepínať rôzne zdroje energie za pár sekúnd. Solar Impulse je sám o sebe lietajúca mikrosieť. V nasledujúcich rokoch budú mikrosiete meniť životy miliónom ľudí a zabezpečovať prístup k energii  aj odľahlým komunitám-  umožnia totiž rozvoj priemyslu  i na miestach, kde doteraz chýbal spoľahlivý zdroj energie.

Ďalšou novinkou ABB, ktorú sme vyvinuli počas prípravy projektu Solar Impulse, bola priekopnícka nová flash-nabíjacia technológia. Umožňuje nabíjanie elektrických autobusov za 15 sekúnd počas nastupovania a vystupovania pasažierov. Technológia známa ako TOSA nevyžaduje žiadne nadzemné elektrické drôty/vedenie a je prvým udržateľným riešením hromadnej dopravy, ktorá ponúka alternatívu k dieselovým autobusom. V súčasnosti sa plánujú uviesť do prevádzky v Ženeve.

Solar Impulse je nielen priekopníkom digitálnej budúcnosti, ale aj v technológiách čistej energie. Kontrolný tím sa počas letu spoliehal na GPS navigáciu a satelitné pripojenie na komunikáciu, zatiaľ čo samotné lietadlo pokryté senzormi zabezpečovalo prúdenie dát týkajúcich sa všetkých dôležitých parametrov – zahŕňajúc stav všetkých systémov na palube a čo je najdôležitejšie i samotný zdravotný stav pilota.

Na zemi podobné technológie umožňujú vznik “Internetu vecí, služieb a  ľudí” a vedú k transformácii priemyslu. V spolupráci so spoločnosťou Swatch vyvinula ABB prvý smart sensor – riešenie pre elektrické motory,  prináša zvýšenie energetickej účinnosti, zníženie prestojov a predĺženie životnosti motorov až o tretinu.  Ak by sme zobrali do úvahy všetky elektrické motory na svete, predstavovalo by to úsporu zodpovedajúcu výkonu 100 veľkých elektrární.

Vznášanie sa v oblakoch pomocou výlučného využitia energie zo slnka dokázal Solar Impulse nemožné. S digitálnymi technológiami a pokrokmi v priemysle a umelej inteligencii a ich schopnosti učiť sa sme sa ocitli na prahu priemyselnej revolúcie, ktorá má všetky predpoklady byť minimálne tak transformatívnou, ako boli tie pred ňou. V nasledujúcich rokoch sa priemysel zmení na nepoznanie budú stroje a roboty budú musieť spolu komunikovať a automatizácia sa rozšíri z jednotlivých strojov do celého priemyselného ekosystému.

U mnohým ľudí náčrt takýchto prevratných zmien vyvoláva obavy, ba dokonca strach o stratu zamestnania a práce. Ale Solar Impulse nám dokazuje, že technológií sa netreba báť či ich odmietať. Naopak, je riešením pre výzvy, ako je zmena klímy a rovnako ako v predchádzajúcich priemyselných revolúciách, bude viesť k vzniku nových priemyselných odvetví a príležitostí a vďaka vedeckému pokroku k väčšej prosperite, zlepšeniu kvality života a vyhliadok pre budúce generácie.

Dr. Ulrich Spiesshofer je prezidentom a výkonným riaditeľom skupiny ABB Ltd. s ročným obratom 36 miliárd $, ktorá sa špecializuje na výkonové a automatizačné technológie umožňujúce svojim zákazníkom v energetike a priemysle zlepšovať svoju výkonnosť a zároveň znižovať dopad na životné prostredie. ABB Group pôsobí zhruba v 100 krajinách na svete a dokopy zamestnáva okolo 135 000 ľudí. V roku 2014 začala ABB spolupracovať so Solar Impulse, aby svojimi inováciami a technológiami podporila let lietadla okolo Zeme výlučne za pomoci slnečnej energie.

Ulrich Spiesshofer, ABB head of the Discrete Automation and Motion division_presentation

Dr. Ulrich Spiesshofer, prezident a výkonný riaditeľ skupiny ABB Ltd.

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: