Budeme mať 3D tlačené orgány z vesmíru?
Americkí lekári hľadajú efektívny spôsob, ktorým by bolo možné skrátiť zoznam pacientov čakajúcich na transplantácie orgánov. Niekoľko z nich sa pokúsilo na riešenie tohto problému použiť v laboratóriu špeciálnu 3D tlačiareň, ktorá by vykonávala tlač anatomicky zložitých ľudských orgánov vo vesmírnom priestore. Výsledkom tejto tlače by boli 3D orgány ako srdce a pľúca.
Aký názor má na tlačené 3D orgány Medzinárodná vesmírna stanica (ISS)?
Podľa Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) tlačou 3D orgánov dochádza ku zblíženiu oblasti medicíny a vesmírneho priestoru. Toto zblíženie sa môže ukázať buď ako bláznivý nápad, alebo ako budúcnosť v oblasti medicínskych operácií a transplantačných výkonov.
“Po dokončení testovacích protokolov a počiatočných testov, ktoré sa budú počiatočne zameriavať na tlač srdcového tkaniva, bude možné otvoriť špeciálny program, ktorého súčasťou budú aj externí pracovníci, ktorí s nami a s naším prístrojom budú chcieť spolupracovať,” tvrdí Rich Bolling zo spoločnosti BBC Neus.
Zároveň Rich Bolling dodáva, že spoločnosť má v pláne upravovať a optimalizovať 3D tlačiareň pred jej samotným odoslaním do vesmíru, aby tak dokázala vyrobiť aj zložitejšie tkanivá.

3D tlačiareň
Aké sú pozitíva tohto projektu?
Tento princíp tlače ľudských orgánov by dokázal nie len znížiť čas, počas ktorého pacienti čakajú na nový orgán, ale taktiež by dokázal zvýšiť šancu, že telo človeka príjme nový 3D orgán bez väčších problémov a kontraindikácií. S oficiálnym začiatkom 3D tlače ľudských orgánov by sme po všetkých testovaniach a dokončených testovacích protokoloch mali počítať v roku 2025.
Medzi hlavné pozitíva vesmírnej tlače ľudských orgánov by rozhodne patrilo odstránenie gravitácie v priestore, čo by znamenalo menej problémov vo výrobnom procese, zároveň pre orgán, ktorý by sa takto vyrábal z vlastných kmeňových buniek by bolo typické to, že by nepotreboval použitie žiadnych antirejekčných liekov, ktoré sa podávajú po transplantačných výkonoch.

3D model srdca
Celkovo možno povedať, že tento typ transplantácie pomocou 3D tlače by bola pre pacientov cenovo lacnejšia alternatíva transplantačných výkonov oproti klasickým transplantačným výkonom, ktoré poznáme v tejto dobre.
Zdroje: bbc.com, futurism.com
Zdroje obrázkov: treeding.com, freepik.com
Autor: Lucia Tyššová