5 Jednoduchých stimulantov, ktoré vám počas jazdy dodajú energiu

Vodič je dnes vyhľadávaným povolaním, ktoré si nevyžaduje žiadne veľké a dlhodobé vzdelanie. Vodičské oprávnenie znamená otvorené dvere k mnohým zaujímavým povolaniam a profesiám. Vyžaduje si však dlhodobé sústredenie a schopnosť predvídať rôzne situácie, ktoré by na ceste mohli nastať.

Pokiaľ vás prepadne únava a ospalosť, vaša bezpečnosť na ceste je ohrozená. Preto je dobré sa poriadne vyspať a mať na každú jazdu za volantom potrebné množstvo energie. V modernej autoškole vás naučia základy, no život sa postará o situácie, s ktorými ste sa v učebniciach zrejme nikdy nestretli.

Život je  komplikovaný a nie vždy je dosiahnuť optimálny stav tak jednoduché. Preto sme tu my, aby sme vám predstavili niekoľko možností, ako sa rýchlo prebrať a nabrať potrebnú energiu a byť za volantom sústredený.

Kofeín

Vedci dospeli k záveru, že malé dávky kofeínu pomáhajú zlepšovať koncentráciu – najmä ak sa človek cíti unavený. Dokázala to štúdia amerického Národného centra pre biotechnologické informácie. Kofeínová tyčinka alebo nápoj vám dodajú potrebnú energiu a vy sa tak môžete sústrediť na niekoľko ďalších kilometrov šťastnej jazdy.

Malé prestávky

Vedci z Illinoiskej Univerzity tvrdia, že krátke prestávky počas práce zlepšujú koncentráciu a naopak, práca bez nich zhoršuje vašu pozornosť. Vedci dospeli k tomuto záveru tým, že uviedli sériu experimentov, v ktorých jedna skupina ľudí pracovala na počítači prerušovane a druhá bez nich. Uplatnite tieto poznatky a závery aj pri jazde autom a robte si prestávky, ktoré vás nakopnú! Nakoniec k tomu nepotrebujeme žiadne výskumy, aby sme vedeli, že telo potrebuje aj pauzu.

Žuvačka

Okrem toho, že sa postará o váš svieži dych a zdravší chrup, pomôže vám aj v koncentrácii. Žuvačka zaistí lepšie prúdenie kyslíka do častí mozgu, ktoré sa starajú o to, aby sme boli pozorní. Ak budete žuvať žuvačku pravidelne, podľa vedcov tým podporíte aj svoju pamäť a hladinu inzulínu v krvi, čím získate ďalšiu energiu.

Klíma

Pohodlie, príjemná jazda v aute a naša pozornosť je závislá aj od klímy. Od teplotného komfortu, ktorý sa zaisťuje vykurovaním alebo chladením pomocou klimatizácie v aute. Čím viac čerstvého vzduchu v aute bude, tým lepšie a rýchlejšie sa preberiete.

Studená voda

Už ste si niekedy všimli, že si opice olizujú zápästie? Snažia sa tým schladiť. Podobne tak môžete urobiť aj vy. Nemusíte si samozrejme lízať ruky, stačí si ich namočiť do studenej vody. Za jazdy je to možno komplikované, ale pomocou vlhčených obrúskov alebo rozprašovača sa to dá vyriešiť. Pozor na oči.

Alebo si zastavte na odpočívadle a spojte všetko do jedného. Dajte si pauzu, kávu, ktorú potom vymeníte za žuvačku. A nakoniec si na toalete opláchnite tvár, krk a zápästia! Určite to pomôže.

Na záver ešte nezabudnite, že za vašu jazdu za volantom zodpovedá potrebný vodičský preukaz, skúsenosti a zručnosti.

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?