Prečo je nutné tráviť čas nad výberom
správneho motora a prevodovky?

Výber správnej kombinácie motora a prevodovky pre danú aplikáciu je veľmi dôležitý. Bez vhodných kombinácií motorových prevodoviek si zaistíte, že váš stroj nefunguje tak rýchlo a efektívne, ako je predpokladané, čo môže byť neskôr dôvodom aj k spáleniu motorov.

Možno vám pomôže stručný návod a pochopenie základov návrhu a realizácie prevodoviek. Najprv ale potrebujete spoznať základné funkcie a charakteristiky motora. Potom ide o premenenie priamočiareho pohonu v závislosti od požiadaviek konkrétnej aplikácie. Ako vidíte, je toho naozaj dosť, no vôbec to nie je zložité, chce to len trochu viac pozornosti a pochopenia.

Dôležité vlastnosti motora

Existuje niekoľko dôležitých charakteristík motorov, ktoré poskytujú o nich všetky informácie. Je to výstupný krútiaci moment motora, jeho prúdové napätie, výstupná rýchlosť, výkon a jeho účinnosť, z ktorých každý je potrebné do detailu poznať. Tieto charakteristiky sú vzájomne závislé a môžu byť odvodené zo štyroch hodnôt: krútiaceho momentu motora, stojaceho prúdu, voľného prúdu a voľnej rýchlosti.

Krútiaci moment

Veľa vám toto slovné spojenie asi nehovorí? Označuje sa ním veľkosť sily konkrétneho motora, s ktorou sa jeho výstupný hriadeľ môže otáčať. Ak dôjde k výraznému krútivému momentu v motore, jeho výstupný hriadeľ sa väčšinou v otáčaní zastaví. Ostatné charakteristiky motora sa bežne zapisujú ako funkcia krútiaceho momentu. Zvyčajne sa meria v Nm-Newton metroch, čo sú základné metrické jednotky.

Výber pomeru motora a prevodového stupňa

Vhodnosť motora je plne závislá od požiadaviek aplikácie. To znamená, že si musíte určiť konečné výsledky, ako napríklad veľkosť zaťaženia a rýchlosť pohybu. Teda, čo budete pomocou tohto pohonu vykonávať.

Ak máte vybraný konkrétny motor a prevodový pomer, musíte vybrať aj správnu prevodovku. Prvou požiadavkou na výber prevodovky je to, že zvolený motor musí byť umiestnený na prevodovke. Ďalej musí mať prevodovka zvolený prevodový pomer a nakoniec to doplníte správnym výstupným hriadeľom.

Všetko si musíte dôkladne preveriť, aby vám spojenie týchto jednotlivých častí prinieslo požadovaný efekt a zaistilo správny výkon.

Zdroj: http://forin.sk/priamociare-pohony.php

Zdroj fotografie v článku: twincitytransmission.ca

Zdroj titulnej fotografie: carfromjapan.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?