Kia Motors Slovakia vyrobila v prvom polroku 180 800 vozidiel

Aké vozidlá a v akých počtoch Kia vyrobila za posledných 6 mesiacov?

Kia Motors Slovakia vyrobila v prvom polroku 180 800 vozidiel a 323 600 motorov. Dosiahnutý výrobný výsledok je tak porovnateľný s rovnakým obdobím minulého roka.

Ťahúňom výroby sa stal s takmer 64 % podielom model Sportage, nasledovaný modelmi Kia cee’d (29 %) a Kia Venga (7 %). Najvýznamnejšími exportnými trhmi boli Veľká Británia (17 %), Ruská federácia (13 %), Nemecko a Španielsko (obe po 8 %). Za rok 2016 zaplatila Kia na Slovensku daň z príjmu 73 miliónov eur a zaznamenala tržby na úrovni 5,56 miliárd eur.

„V prvej polovici roka sa nám vďaka úsiliu našich zamestnancov podarilo priebežne naplniť náš výrobný plán. V nasledujúcich mesiacoch nás čakajú nové výzvy v podobe príprav výrobných liniek na bezproblémové spustenie výroby nového modelu. Inštalácie nových technológií a zariadení budú prebiehať počas celozávodnej dovolenky,” povedal Dae-Sik Kim, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Kia Motors Slovakia.

V priebehu prvých šiestich mesiacov spoločnosť Kia Motors Slovakia vyrobila 323 600 motorov. V uvedenom období si zákazníci do svojich automobilov objednali viac dieselových (57 %) ako benzínových agregátov (43 %). Najobľúbenejšou pohonnou jednotkou sa stal benzínový motor s objemom 1,6 litra a podielom takmer 30 %. Od spustenia produkcie na Slovensku už bolo v závode vyrobených viac ako 4 milióny motorov.

Počas svojho pôsobenia v žilinskom regióne výrobný závod Kia pravidelne valorizuje mzdy svojich zamestnancov. Výsledkom tohtoročného kolektívneho vyjednávania bolo zvýšenie základných miezd výrobných zamestnancov o 75 eur. Ich hrubá priemerná mzda v minulom roku vrátane všetkých príplatkov a bonusov dosiahla 1 354 eur a vďaka dohodnutému navýšeniu bude rásť aj naďalej. Mzdy zamestnancov automobilky Kia v regióne rastú každoročne výrazne rýchlejšie ako v iných odvetviach. Pokým v roku 2010 bol rozdiel medzi priemernou mesačnou hrubou mzdou v Žilinskom kraji a Kia Motors Slovakia 260 eur, v roku 2016 už tento rozdiel narástol na 435 eur v prospech zamestnancov výrobného závodu.

V roku 2016 zaznamenala spoločnosť Kia Motors Slovakia tržby na úrovni 5,56 miliárd eur a medziročne tak zvýšila svoj obrat o takmer 500 miliónov. Čistý zisk dosiahol necelých 214 miliónov eur. Za minulý rok odviedla Kia Motors Slovakia na dani z príjmov do štátneho rozpočtu sumu presahujúcu 73 miliónov eur. Od spustenia výroby automobilka na dani z príjmov zaplatila už viac ako 392 miliónov eur a potvrdila svoje miesto medzi najväčšími platcami korporátnej dane na Slovensku.

Počas dvoch týždňov na prelome júla a augusta bude v závode z dôvodu plánovanej celozávodnej dovolenky zastavená výroba automobilov a motorov. Aj počas odstávky však bude vo výrobných halách rušno, keďže v nich bude prebiehať pravidelná údržba strojov a zariadení. Väčšina z tohtoročných plánovaných investičných projektov v objeme 130 miliónov eur prebehne v druhej polovici roka. Tieto budú spojené s inštaláciou výrobných technológií naviazaných na výrobu nového modelu ako aj nového typu motora. Na úspešné spustenie sériovej výroby nového modelu sa pripravujú i samotní výrobní zamestnanci. Do konca tohto roku sa viac ako 200 z nich zúčastní špecializovaných tréningov v Južnej Kórei. Ďalšie stovky operátorov budú následne zaškolené priamo v závode na Slovensku.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia cee’d v troch karosárskych úpravách – päťdverový cee’d, Sportswagon, trojdverový pro_cee’d, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Od mája 2013 spoločnosť vyrába aj vysokovýkonnú verziu modelu Kia cee’d v trojdverovom (pro_cee’d GT) a päťdverovom (cee’d GT) prevedení. Aktuálne je spoločnosť Kia Motors Slovakia druhým najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 2,7 miliónov vozidiel a vyše 4 milióny motorov.

Kia Motors Corporation je výrobca kvalitných automobilov pre dynamických ľudí mladých duchom. Spoločnosť bola založená v roku 1944 a je najstaršou kórejskou automobilkou. V 14 výrobných a montážnych závodoch Kia vyrába ročne viac ako 3 milióny vozidiel, ktoré sú predávané prostredníctvom siete oficiálnych zastúpení v 160 krajinách sveta. Kia má dnes viac ako 50 000 zamestnancov a ročné výnosy 44 miliárd USD. Kia Motors je hlavným partnerom tenisového grandslamového turnaja Australian Open a oficiálnym automobilovým partnerom Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA, ktorá organizuje majstrovstvá sveta vo futbale. Slogan spoločnosti Kia Motors Corporation “The Power to Surprise“ vyjadruje odhodlanie spoločnosti prekonávať očakávania zákazníka pomocou neustálych inovácií v oblasti automobilového priemyslu.

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti KIA Motors s právami vyhradenými na uverejnenie spravodajstvom Prepriemysel

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?