Znižovanie hmotnosti pre automotive s využitím 3D tlače

V oblasti automotive smeruje všetko k odľahčovaniu, aby sa dosiahla zhoda s rôznymi štátnymi nariadeniami, napr. normami o priemernej spotrebe automobilu (CAFE). Znižovanie váhy pomocou využitia alternatívnych materiálov namiesto ocele, ktorými sú často termoplasty a úpravy celkového dizajnu výrobku sú pre odvetvie kľúčové.

Odľahčovanie pomáha znižovať množstvo materiálu použitého na výrobu vozidla ako aj čas montáže, znižuje prepravnú váhu a redukuje uhlíkovú stopu. Zároveň odľahčovanie môže zlepšiť výkon a účinnosť motora. Tým sa dosahuje plnenie čoraz prísnejších noriem CAFE a šetria výrobné náklady výrobcov automobilov.

Výrobcovia dodávajú prototypy pre priemysel vyrábané pomocou komerčných procesov 3-D tlače, akými sú napr. stereolitografia (SL), ktorá je ideálna pre malé, zložité diely a väčšie diely s dutými vnútornými prvkami, či priame laserové spekanie kovu (DMLS), ktorým možno vytvoriť takmer úplne husté diely, ktorých pevnosť je porovnateľná strojovo vyrábanými dielcami.

Okrem plastov sa vďaka svojej nízkej hmotnosti ako preferovaná alternatíva voči oceli a hliníku začal používať horčík. Aj keď je horčík ľahší, má stále vynikajúcu tuhosť a pomer pevnosť/hmotnosť a priaznivý rozptyl tepla. Pomocou vstrekovania horčíka tiež známeho ako thixo formovanie sa teraz vyrába množstvo dielov, napr. prevodové časti, rámy sedadiel, telá škrtiacich ventilov, pedále, zrkadlá, kryty ventilov/prívodov, uloženia motorov a podpery pre nárazník a motor. Od roku 2005 používa BMW horčík na kľukové skrine šesťvalcového motora N52 a kryty hlavíc valcov.

Keďže pôvodní výrobcovia zariadení (OEM) stupňujú výskum a vývoj v tejto oblasti, pre výrobcov prototypov, ktorí s nimi spolupracujú ako aj pre ich prvostupňových dodávateľov to znamená zväčšovanie výroby prototypov a viac krátkodobých úprav.

 

Zdroj: industryweek.com

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?