Závod Kia Motors Slovakia prechádza produktovou obmenou a spúšťa elektrifikáciu automobilov vyrábaných na Slovensku

V prvom polroku 2018 vyrobila Kia Motors Slovakia viac ako 170 tisíc osobných automobilov a 236 tisíc motorov. Po spustení sériovej výroby novej generácie päťdverového modelu Ceed v máji tohto roka nasledovalo zahájenie produkcie modelu Sportage s vynoveným dizajnom exteriéru aj interiéru a novými bezpečnostnými a informačno-zábavnými technológiami. V júli Kia ukončila výrobu druhej generácie automobilu Kia cee’d a v auguste jej miesto prevezme nová kombi verzia Ceed Sportswagon. Ďalšou novinkou bude elektrifikácia pohonu automobilu Kia Sportage. Vyspelá nová mild-hybridná vznetová hnacia sústava EcoDynamics+ 48V je prvou, ktorú značka uvádza na trh v rámci svojej celosvetovej stratégie elektrifikácie hnacích sústav.

 

„V prvej polovici tohto roka sme sa naplno sústredili na spúšťanie sériovej výroby novej generácie modelu Ceed ako aj produktovo vylepšenej verzie modelu Kia Sportage. V auguste začne z našich výrobných liniek schádzať aj nový Ceed Sportswagon. Veríme, že novinky z nášho závodu potvrdia svoju stabilnú pozíciu na európskom trhu, oslovia aj nových zákazníkov a súčasný 50 % podiel našich automobilov na predaji značky Kia v Európe bude ešte rásť,“ povedal Dušan Dvořák, vedúci oddelenia komunikácie a vzťahov s verejnosťou spoločnosti Kia Motors Slovakia.

 

Modely Kia Sportage, Ceed a Venga vyrobené na Slovensku v prvom polroku 2018 boli najčastejšie exportované do Ruska (17,7 %), Veľkej Británie (14 %) a Talianska (7,5 %). Stabilne, asi 1,5 % vyrobených vozidiel zostalo na domácom slovenskom trhu. Kia Sportage, najpredávanejší model značky Kia v Európe, sa stal súčasne najvyrábanejším modelom (66 %). Nasledovaný bol modelovou radou Ceed (28 %) a viacúčelovým modelom Venga, ktorý dopĺňa produktové portfólio so 6 % podielom. Najčastejšie vyrobeným automobilom sa v prvej polovici roka 2018 stala Kia Sportage v bielej farbe s benzínovým motorom s objemom 2,0 litra a šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

Závod Kia Motors Slovakia prechádza produktovou obmenou a spúšťa elektrifikáciu automobilov vyrábaných na Slovensku

Zákazníci v prvej polovici roka 2018 potvrdili aktuálny trend, keď výrazne preferovali benzínové motory s podielom 72 % na celkovej produkcii. Najžiadanejším motorom bol benzínový agregát s objemom 1,6 l. Takmer polovica všetkých vyrobených pohonných jednotiek bola exportovaná do závodu Hyundai Motor Manufacturich Czech v českých Nošoviciach.

Závod Kia Motors Slovakia prechádza produktovou obmenou a spúšťa elektrifikáciu automobilov vyrábaných na Slovensku

V roku 2017 zaznamenala spoločnosť Kia Motors Slovakia tržby na úrovni 5,18 miliárd eur. Čistý zisk dosiahol 209 miliónov eur. Za minulý rok odviedla Kia Motors Slovakia na dani z príjmov do štátneho rozpočtu sumu presahujúcu 68 miliónov eur. Od spustenia výroby automobilka na dani z príjmov zaplatila už viac ako 460 miliónov eur a potvrdila svoje miesto medzi najväčšími platcami korporátnej dane na Slovensku. V roku 2017 Kia Motors Slovakia investovala do úprav liniek na výrobu automobilov a motorov viac ako 107 miliónov eur. V tomto roku závod plánuje v investičných aktivitách pokračovať a preinvestovať viac ako 200 miliónov eur. Svojimi finančnými výsledkami v predchádzajúcom roku Kia Motors Slovakia potvrdzuje svoju pozíciu medzi najväčšími výrobcami, exportérmi a investujúcimi podnikmi na Slovensku.


Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v dvoch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed a Sportswagon, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,1 milióna vozidiel a vyše 4,7 milióna motorov.


Tlačová správa spoločnosti KIA pre redakciu PrePriemysel.sk

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?