Využitie internetu vecí (IoT) v priemysle

Využitie internetu vecí (IoT) v priemysle je jedným z najvýznamnejších krokov na ceste k Industry 4.0. Priemyselné IoT výrazne zvyšuje efektivitu a kvalitu výroby a minimalizuje zbytočné náklady.

O zbere, analýze, distribúcii dát, technológiách, ale aj o aktuálnej situácii v priemyselnej výrobe a výzvach spojených s IoT, diskutovali odborníci na ďalšom zo stretnutí Industry4UM.

Podľa odhadov je celosvetovo na IoT napojených vyše 20 mld. zariadení. Očakáva sa jeho posilnenie spustením telekomunikačnej siete 5G generácie, ktorá zabezpečí extrémnu rýchlosť a kontrolu nad dátami.

S podporou IoT budú závody schopné odhaliť výrobné problémy v reálnom čase, zvýšiť produktivitu identifikáciou a predpovedaním príčin úzkych miest a lepšie reagovať na požiadavky zákazníkov.

Firmy si dnes kladú otázku, ako začať s IoT, v akom rozsahu, na akých zariadeniach, s akými technológiami. Až 80% firiem sa implementácie obáva. Dôvodom je najčastejšie neporozumenie toku IoT a predstava, že s aplikáciou IoT sa spájajú obrovské náklady.

Marian Filka z divízie Digital Factory spoločnosti Siemens však konštatuje, že významný efekt sa dá dosiahnuť aj s nízkymi nákladmi.

Róbert Slezák, Biznis Developer zo spoločnosti Slovak Telekom, firmám odporúča ísť na implementáciu postupne, od malého projektu, ktorý trvá napríklad mesiac. Vidieť výsledok a postupne nabaľovať nové skúsenosti. 

Industry4UM

Industry4UM

Jednou z najčastejších je otázka, ktoré dáta je potrebné či vhodné zbierať. Podľa Mariana Filka: „Všetky dáta, ktoré sa dajú interpretovať sú užitočné a vzácne. Generovať však nepredstaviteľné množstvo dát a nad nimi robiť analýzy, nie je cestou.“

Podľa Robina Mitanu je kľúčom pri výbere, ktoré dáta zbierať, cieľ, ktorý chce podnik dosiahnuť. Dáta však nie je potrebné len vyzbierať, ale hlavne spracovať a vyhodnotiť ich.

Diskusia sa venovala aj otázkam cloudových riešení. Vo firmách stále pretrváva strach z presunu dát mimo podnik. Je tu predstava, že dáta by mali zostať vo firmách, čo spomaľuje nasadenie IoT.

Zber a prenos objemov dát a ich spracovanie podporí telekomunikačná sieť 5G. Jej cieľom bude zvládnutie kritickej komunikácie, pri ktorej je potrebné dosiahnuť úroveň extrémne vysokej latencie a  zabezpečiť masívne prenosy dát.

Výsledkom bude vytvorenie privátnej siete podniku s najvyššou možnou ochranou.  A ak sa na to pozeráme zjednodušene, sieť je vlastným teleoperátorom vo vnútri podniku a prepojenia si riadi prevádzkovateľ siete,“ upresňuje Róbert Slezák.

Technológia 5G je dnes testovaná na úrovni laboratórií. Predpokladá sa, že ako prvá spustí 5G sieť Južná Kórea a Čína. Vo vysokej miere prípravy spustenia 5G siete sú v Európe Švédsko a Estónsko.

Dnes je podľa odhadov na IoT napojených 20 mld. zariadení. Do roku 2020 ich počet narastie na 50 mld. Najintenzívnejšie ich bude zavádzať diskrétna priemyselná výroba, ale aj energetika, retail a doprava.


Viac informácií nájdete na webovej stránke Industry4UM

Tlačová správa industry4um

Zdroje obrázkov: industrie.de

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 2
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?