Vyspelé roboty ohrozia milióny pracovných miest

WASHINGTON – Pokroky v oblasti umelej inteligencie povedú čoskoro ku vzniku robotov, ktorí budú vedieť robiť takmer všetky činnosti čo aj ľudia. V nadchádzajúcich 30 rokoch tak budú ohrozené desiatky tisíc pracovných miest, varujú experti.

„Prichádza doba kedy budú stroje prekonávať ľudí takmer vo všetkých činnostiach,“ vraví Moshe Vardi, riaditeľ Institute for Information Technology na Rice University v Texase.

„Myslím si, že ľudia by mali čeliť tomuto problému ešte pred tým, než bude akútny. Ak budú stroje schopné robiť takmer všetko to, čo ľudia, čo budú potom robiť ľudia?“ Opýtal sa počas panelovej diskusie o umelej inteligencii na výročnom stretnutí Americkej asociácie pre rozvoj vedy.

Vardi uviedol, že vždy bude potrebný aj určitý podiel práce zo strany človeka, ale nahradenie ľudí robotmi môže drasticky zmeniť situáciu. Garantovaná nebude môcť ostať žiadna profesia a dotkne sa to rovnako mužov ako aj žien.

„Bude globálna ekonomika schopná adaptovať sa na nezamestnanosť presahujúcu 50 %?“ pýta sa.

Automatizácia a robotizácia už počas minulých 40 rokov spôsobili revolučné zmeny v priemyselnom sektore, ktoré zvýšili produktivitu, ale súčasne tiež znížili zamestnanosť.

Podľa jeho výpočtov zanikne v nadchádzajúcich 25 rokoch v USA 10% pracovných miest súvisiacich so šoférovaním z dôvodu zvýšenia počtu robotizovaných automobilov.

Samohybné automobily a kamióny, autonómne špionážne drony a plne automatizované obchodné systémy a iné druhy „inteligentných pomocníkov“, niektoré rozhodujú namiesto ľudí.

„S týmito strojmi budeme žiť v akejsi symbióze a začneme im dôverovať a spolupracovať s nimi,“ predpovedá.

„To je dôvodom na obavy, pretože nepoznáme rýchlosť rozvoja umelej inteligencie, ani ako veľmi inteligentné tieto stroje môžu byť.“

Zdroj: industryweek

[simppleboxshortcode]

0 komentárov

Leave a reply

Log in with your credentials

Forgot your details?