Vplyv šírky pneumatiky na riadenie vozidla

Značná časť vodičov si praje, aby ich letné pneumatiky vyzerali honosnejšie než zimné pneumatiky. Preto sa pre leto obvykle volia širšie a nižšie pneumatiky, zatiaľ čo v zime sa používajú pneumatiky s užším profilom. Výber pneumatiky má vplyv nielen na vzhľad vozidla, ale taktiež na jazdný komfort a veľké množstvo ďalších vlastností.

V strednej Európe majú majitelia osobných vozidiel väčšinou dve sady ráfikov: jedny pre letné a druhé pre zimné pneumatiky. Obecne platí, že sa pri letných pneumatikách používajú o niečo širšie a drahšie ráfiky.

Pokiaľ máte obuté zimné pneumatiky v okamžiku, kedy si idete k predajcovi kúpiť letné pneumatiky, je dôležité poznať rozmer vašej súčasnej sady letných pneumatík. V opačnom prípade sa môže stať, že vaše aktuálne ráfiky nebudú pasovať s vašimi novými pneumatikami,“ hovorí Martin Dražík, produktový manažér pre Európu v spoločnosti Nokian Tyres.

Úzke pneumatiky sú lacnejšie, ale širšie pneumatiky vyzerajú lepšie

Správna šírka pneumatiky ovplyvňuje radu vlastností, ktoré majiteľ vozidla vyžaduje ohľadne auta a jeho ovládateľnosti. Šírka pneumatiky má vplyv na cenu a ďalšie vlastnosti, ako je priľnavosť, hlučnosť, jazdný komfort a samozrejme vzhľad.

Výmenou úzkych pneumatík za širšie sa spravidla zvýši valivý odpor, a tým i spotreba paliva. Pri letných pneumatikách predstavuje rozmer estetickú otázku, pretože široká pneumatika vyzerá lepšie ako úzka.

Pokiaľ chce vodič prejsť na väčší priemer ráfikov, musí sa znížiť profil pneumatiky. Vďaka tomu môže vnútorný priemer zostať v zákonom stanovených limitoch a pneumatiky budú mať dostatok priestoru pre otáčanie,“ vysvetľuje Martin Dražík.

Profil pneumatiky odkazuje k pomeru medzi výškou a šírkou pneumatiky. Najobľúbenejšími rozmermi sú úzke pneumatiky s vysokým profilom, preto sú vyrábané vo väčšom počte než široké pneumatiky s nízkym profilom. To je jeden z dôvodov, prečo sú úzke pneumatiky obvykle lacnejšie ako pneumatiky širšie.

infografika pneumatiky

infografika pneumatiky

Každý typ má svoje výhody

Objem vzduchu v pneumatike má vplyv predovšetkým na jazdný komfort. Čím väčší je priemer ráfikov, tím menej vzduchu sa do pneumatiky vojde. Vysokoprofilové pneumatiky s dostatočným priestorom pre vzduch sú pohodlnejšie než široké, nízkoprofilové pneumatiky.

Z hľadiska bezpečnosti majú oba typy pneumatík svoje výhody: na suchej vozovke zaisťujú širšie pneumatiky väčšiu priľnavosť než úzke pneumatiky, ale u širokých pneumatík je väčšie  riziko vzniku aquaplaningu.


Tlačová správa spoločnosti Nokian pre redakciu Prepriemysel.sk

Zdroje: nokiantyres.sk, tlačová správa

Zdroj fotografií: nokiantyres.sk

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?