Volkswagen Slovakia vytlačil pre Kinazo Design
unikátnu konštrukciu horského bicykla

Hliníkový prášok premenili na jedinečný e-bike na mieru. Ako?

Volkswagen Slovakia (VW SK) intenzívne rozvíja 3D tlačové centrum v stupavskom závode, pričom sa sústreďuje na technológiu 3D metalovej tlače pre automobilový priemysel.

Súčasne sa spoločnosť rozhodla podporiť ideu inovatívnej slovenskej firmy Kinazo Design. Vznikla tak unikátna konštrukcia pre horský elektrický bicykel, prvý svojho druhu na svete.

Najväčšia sériovo vyrábaná 3D tlačiareň na svete, ktorá je inštalovaná v stupavskom závode VW SK, slúži na výrobu produktov pre automobilový priemysel. Jej vlastnosti ju však predurčujú aj k unikátnym projektom, ktoré nie je možné realizovať konvenčnými (tradičnými) výrobnými procesmi či inou technológiou. „Vďaka inovatívnym možnostiam 3D tlače a nasadeniu svetovo najväčšej 3D tlačiarne vyrábame pre koncernové závody na celom svete prototypové a malosériové diely, komponenty, ako aj nástroje a prípravky pre produkciu vozidiel. Na prvom mieste je u nás výroba pre automobilový priemysel, avšak spolupracujeme aj s externými zákazníkmi na inovatívnych a technologicky náročných riešeniach,“ povedal Jens Kellerbach, člen predstavenstva pre finančnú oblasť vo Volkswagen Slovakia. Jedným z nich je jedinečná hliníková konštrukcia pre elektrický horský bicykel.

V stupavskom 3D tlačovom centre dokážu ako v jednom z mála na svete vytlačiť kovový predmet do veľkosti 80x40x50 cm. Pri tlači používajú hliníkový prášok. Medzi prednosti tejto technológie patria aj flexibilita pri úpravách a takmer neobmedzené možnosti individualizácie produktov z konštrukčnej aj vizuálnej stránky.

Uvedené vlastnosti zaujali aj firmu Kinazo Design, ktorá si nechala v Stupave vytlačiť konštrukciu pre prvý, na mieru zákazníka plne prispôsobiteľný 3D tlačený enduro e-bike na svete. Pri riešení konštrukcie geometrie rámu zákazník vychádzal z vysokých nárokov pretekárov kladených na športový špeciál, ktorý musí spĺňať podmienky pre vyváženú jazdu do kopcov a zároveň byť spoľahlivý v nebezpečných zjazdoch. Výzvou bolo nájsť riešenie, ako zhotoviť celý rám bez nutnosti zvárania.

„3D tlačové centrum vo Volkswagen Slovakia vedelo ako jediné v Európe splniť naše náročné požiadavky. Nesmierne dôležitá pre nás bola nielen technológia, ale aj skúsený tím odborníkov. V spolupráci s VW SK sme dokázali upraviť konštrukciu elektrického bicykla tak, aby bol zhotoviteľný a vytlačený ako jeden kus. Z výrobného procesu sme celkom vylúčili proces zvárania,“ vysvetľuje Patrik Paul z Kinazo Design. Ďalším krokom bola príprava pre dosiahnutie produkčnej optimalizácie 3D tlače. Podarilo sa zdvojnásobiť rýchlosť tlače, čím sa znížili výrobné náklady. Každú konštrukciu je zároveň možné vyrobiť individuálne na mieru vzhľadom na ergonómiu cyklistu.

Trojrozmerná tlačiareň je zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť trojdimenzionálny objekt na základe digitálnych 3D dát. Podľa digitálnej predlohy objektu, vytvorenej pomocou programu CAD, zhotoví jej hmotnú kópiu. Pri tlači sa využíva metóda SLM (Selective Laser Melting) – technológia 3D tlače, pri ktorej sa používa na natavovanie kovového prášku v práškovej komore laserový lúč.

Detailné technické informácie o Kinazo e1 Enduro eBike nájdete na www.kinazo.com

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti Volkswagen Slovakia

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 9
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?