Vedci zmenili čmeliakov na žijúce drony.

Vedci z Univerzity vo Washingtone prišli na závratný objav, ktorý môže farmárom výrazne uľahčiť život. Z čmeliakov spravili žijúce drony.

Farmári po celom svete používajú na monitorovanie svojich rozľahlých polí drony, ktoré nedokážu na jedno nabitie lietať dlhšie ako 10 až 20 minút. Keďže majú nízku kapacitu batérie, musia sa často nabíjať, čo znižuje ich efektivitu a použiteľnosť.

Keďže väčšinu energie drony spotrebujú na lietanie, rozhodli sa vedci presunúť túto energeticky náročnú činnosť na hmyz, čím by zmenšili množstvo energie potrebnej na fungovanie dronu. Vymysleli preto takzvaný batôžtek so senzorom a malou batériou, ktorý sa pripevní na telo čmeliaka.

Senzor - batôžtek pre čmeliakov

Senzor – batôžtek pre čmeliakov

Tento nič netušiaci čmeliak sa tak stane nositeľom dronu, ktorý je schopný lietať bez prestávky až 7 hodín. Takýto typ dronu vedci nazvali Žijúci IoT (Living IoT).

Batôžtek sa skladá zo senzora a malej batérie, ktorá slúži na napájanie mechanizmu. Celý mechanizmus aj s batériou pritom neváži viac ako 102 miligramov, čo sa dá prirovnať k váhe 7 zrniek neuvarenej ryže (čmeliaky vedia udržať na svojom tele váhu podobnú váhe ich tela, teda až do 113 mg).

Čmeliak, Living IoT

Čmeliak

„Rozhodli sme sa použiť ako dron čmeliakov, pretože sú dosť veľké, aby udržali tenkú batériu, ktorá bude poháňať celý systém,“  hovorí Iyer, doktorand z Washingtonskej univerzity a jeden zo spoluautorov nápadu.

Kapacita batôžkov je zatiaľ len 30 kilobitov. Keďže GPS potrebuje na svoje fungovanie priveľa energie, tím musel nájsť iný spôsob ako sledovať pohyb čmeliaka. Využili preto niekoľko vysielacích antén a pozíciu čmelích batôžkov určovali trianguláciou na základe intenzity signálu a rozdielu uhla. Hmyz posielal údaje s použitím spätného rozptylu alebo odrážaním rádiových vĺn z blízkych antén.

Senzory budú zbierať a ukladať informácie o teplote, vlhkosti a intenzite svetla, čím pomôžu farmárom lepšie spoznať prírodné podmienky svojej farmy. Vedci stále zdokonaľujú túto technológiu a dúfajú, že na budúci rok ju budú môcť predstaviť farmárom.


Zdroje: washington.edu, cnbc.com, seattletimes.com, quark.sk

Zdroje fotografií: Andy Hallsal, Univerzity of Washington, Pixabay

Autor: Patrícia Piešová

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?