Tri dôvody, prečo kontrolovať tlak v pneumatikách

Leto je už za dverami a pokiaľ si chcete letnú jazdu užiť čo najviac, uistite sa, že tlak v pneumatikách majú správne hustenie. Tlak v pneumatikách ovplyvňuje bezpečnosť, životnosť pneumatík a spotrebu paliva. Tu sú tri dôvody, prečo pravidelne kontrolovať tlak vzduchu vo vašich pneumatikách.

  1. Lepšia ovládateľnosť a väčšia bezpečnosť

Tlak v pneumatikách má významný vplyv na ovládateľnosť vozidla a jeho bezpečnosť. Pokiaľ sú pneumatiky podhustené alebo majú nerovnomerný tlak hustenia, vozidlo má spomalené reakcie, a v extrémnych situáciách sa môže chovať nepredvídateľne.

„Počas dažďa môže nízky tlak hustenia predĺžiť brzdnú dráhu  pneumatík alebo znížiť ich odolnosť voči aquaplaningu,“ vysvetluje Martin Dražík, produktový manažér pre Európu v spoločnosti Nokian Tyres.

Taktiež  jazdná stabilita sa znižuje úmerne s väčším zaťažením. Pri jazde s ťažkým nákladom, prívesom alebo karavanom je potrebné tlak vzduchu v pneumatikách trochu zvýšiť.

Tlak hustenia pneumatík

Tlak hustenia pneumatík

  1. Dlhšia životnosť pneumatiky

Tlak v pneumatikách má rovnako vplyv na životnosť pneumatík. Podhustené pneumatiky sa opotrebúvajú rýchlejšie a sú náchylnejšie k poškodeniu.

Nízky tlak hustenia vedie k prehrievaniu pneumatiky, a tým pádom k rýchlejšiemu opotrebovaniu. S tým, ako sa zahrievajú konštrukčné prvky pneumatiky, zvyšuje sa i riziko jeho poškodenia,“ hovorí M. Dražík.

Podhustenie zmenšuje priestor medzi ráfikom a kontaktnou plochou pneumatiky. Pneumatika sa tak môže ľahšie poškodiť o ráfik alebo obrubník. V lete tak môžu mať na podhustené pneumatiky väčší dopad nerovnosti a výmoly na ceste.

Tlak hustenia pneumatík

Tlak hustenia pneumatík

  1. Nižšia spotreba paliva a menej emisií CO2

Tlak v pneumatikách má priamy dopad na spotrebu paliva a množstvo emisií CO2. Pokiaľ  je nízky zvyšuje sa valivý odpor pneumatiky, čo vedie k nadbytočnej spotrebe paliva.

Vzduch z pneumatiky v priebehu času samovoľne uniká a pri bežnej jazde nie ste schopní rozoznať, či je pneumatika podhustená. Preto by sa mal  vzduch kontrolovať nielen pri výmene pneumatiky, ale aspoň jeden krát za tri týždne alebo pred dlhou cestou.

V teplom letnom počasí nie je potrebné znižovať tlak hustenia, pretože mierne prehustenie pneumatike neuškodí.


Tlačová správa spoločnosti Nokian pre redakciu Prepriemysel.sk

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?