Tel Aviv je na prvom mieste v používaní elektrických kolobežiek

V Tel Aviv sa presúvajú obyvatelia na zdieľaných elektrických kolobežkách spoločnosti BIRD. Tento úsporný typ dopravy sa stal v meste hitom a BIRD tak dosiahol hranicu 1 milión jázd.

Americká startup spoločnosť BIRD od augustového (r. 2018) spustenia služby zdieľaných elektrických kolobežiek v U.S. žne úspechy. Vďaka jej kolobežkám mnoho obyvateľov využíva raňajší presun z domova do práce tento jednoduchší spôsob dopravy. Nie len Američania, ale už aj Izraelčania využívajú elektrické kolobežky. Že v Tel Avive je táto služba žiadaná je vidieť priamo v meste. Stovky kolobežiek nachádzate všade. Na ulici, v parku, na pláži, na chodníkoch.

elektrické kolobežky

elektrické kolobežky

Jazdu na kolobežkách umožňuje aj geografická poloha Tel Avivu. 52 km² prevažne rovinatého povrchu a 70 km cyklociest používateľom dopraje pohodlné presúvanie po meste. Službu využívate vďaka internetovej aplikácii. Kolobežku si odomknete QR kódom, ktorý uvidíte aj na riadidlách. Využívanie kolobežiek na presun je výhodné. Základná výpožičná suma je 5 šekelov, približne 1,20 €. BIRD má 25 000 jedinečných používateľov. Denne je zaznamenaných približne 1 700 jázd, a priemerne jedna cesta trvá 15 minút, čo činí do 13. šekelov (zhruba 3 €). Keď máte dojednané stretnutie v obchodnom dome, z aplikácie sa odhlásite, kolobežka sa vypne, jednoducho ju prenesiete, absolvujete stretnutie a potom si ju opäť zapnete a ďalej sa presúvate.

elektrické kolobežky

elektrické kolobežky

Aj v sychravom počasí s miernou zimou kolobežky zabezpečujú životaschopnú dopravnú alternatívu. Najčastejšie službu využívajú domáci v ranných hodinách, cez víkendy a sviatky. Cez noc pracovníci za pomoci GPS kolobežky dohľadajú, dobijú, a prenesú na stanovišťa. Ráno o 7 sú už kolobežky k dispozícií. Títo pracovníci si hovoria „lovci vtákov“. Niektorí túto prácu berú ako svoj hlavný príjem. Za takéto dohľadávanie, dobíjanie, a prenesenie kolobežiek na stanovište si vedia zarobiť až 10 000 NIS mesačne (2400 €).

Spoločnosti BIRD už šliapu na päty konkurenti. Nedávno v Tel Avive spustila svoje podnikanie aj spoločnosť WIND a ďalšia LIME ohlásila tiež zámer začať ponúkať svoje služby v Izraeli.


Zdroj: en.globes.co, haaretz.com, calcalistech.com

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 3
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?