Čo priniesol rok 2016 do sveta lesnej techniky

Rok 2016 bol pre LKT pamätným rokom, kedy si značka pripomenula 45 rokov svojej existencie a spustenia sériovej výroby legendárnych lesných traktorov. Poďme si v skratke pripomenúť niektoré významné momenty uplynulého roku.

Celý rok 2016 sa niesol v znamení výstav. Žltozelené traktory bolo možné stretnúť na medzinárodných výstavách Silvaregina v Brne, KWF – Tagung v Nemecku, Forexpo vo Francúzsku, EKO – LAS v Poľsku, Innolignum Sopron v Maďarsku a mnohých ďalších regionálnych lesníckych prezentáciách a súťažiach vo všetkých štyroch krajinách V4.
A bolo skutočne čím sa prezentovať. Z dielne LKT vyšli mnohé inovácie a vylepšenia obľúbených modelov. K tým najvýraznejším zmenám došlo na modeli LKT 81 ITL. Slangovo tiež nazývanom aj „Iteélko“, ktorý nesie prvenstvo za rok 2016 spomedzi predaných modelov LKT.

Inovované „Iteélko“

Od čias, kedy LKT 81 ITL prvý krát uzrel svetlo sveta, prešiel zrejme asi najväčšou cestou inovácií a technologických zmien. Ide totiž o model, ktorý patrí k aktuálne najpredávanejším traktorom značky LKT.
Nový traktor LKT 81 ITL v sebe ukrýva množstvo inovácií a technológií, ktoré majú operátorovi uľahčiť prácu v náročných podmienkach a zároveň zvýšiť produktivitu práce. Napriek tomu všetkému si zachováva jednoduchosť a pragmatickosť celého svojho konceptu.

Tento stroj už na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom s výrazom mocného a dravého medveďa, ktorý má byť stelesnením sily a dominantnosti v náročnom lesnom teréne. Výraz šelmy je vsadený nie len do karosérie a masky traktora, ale aj do celkového mocného a odolného vyhotovenia stroja a samotného jeho výkonu, ktorému oproti svojmu predchodcovi pribudla pod kapotou viac ako desiatka koní. Sú tam uložené motory novej generácie naladené a zdokonalené tak, aby mali nižšiu spotrebu paliva a čo najmenej zaťažovali životné prostredie nižšou produkciou emisií výfukových plynov.

Optimalizáciu výkonu v traktoroch LKT zabezpečuje tzv. systém riadenia výkonu, ktorého úlohou je prispôsobiť otáčky motora a prevodový pomer požiadavkám na výkon, takže traktor odvedie maximum práce, ale spotrebuje len nevyhnutné množstvo paliva. Znižovanie mernej spotreby paliva dosahujú dokonalejším spaľovaním paliva za prebytku vzduchu. K zlepšeniu došlo aj v oblasti prevodoviek, ktorých elektronické riadenie a ovládanie je sofistikovanejšie a presnejšie. Automatika môže voliť rýchlosti tak, aby bola požadovaná hodnota ťahovej sily, prípadne potrebného príkonu pre pohon adaptérov dosiahnutá pri optimálnych otáčkach motora.

Predná časť novej LKT 81 ITL je vertikálna, kapota je dlhá a horizontálna, obvodová línia je vysoko položená. Traktor disponuje veľkými ochrannými plochami, špeciálnymi kolesami typu „forestry“. Svetlá výška dosahuje až 620 mm. Napriek tejto až mimoriadnej svetlej výške sa podarilo konštruktérom výrazne znížiť samotné ťažisko stroja, čo zaručuje jeho ešte lepšiu stabilitu v teréne.

Už Vás tma nezastaví

Novú svetelnú rampu, umiestnenú na kabíne tvoria LED svetlomety, ktoré zvýšili priestorovú svietivosť a bezpečnosť stroja, čo umožňuje nepretržitú prevádzku aj v tme. Novým a veľmi praktickým prvkom, sú odnímateľné zadné pracovné a signalizačné svetlá s magnetom, ktoré je možné jednoducho a rýchlo z traktora odobrať a zachovať pred poškodením počas ťažby.
Inovácia sa dotkla aj viacerých funkčných adaptérov traktora. Medzi hlavné novinky patrí výkonnejší dvojbubnový naviják 2x 10t s nezávislým navíjaním lán, nová dizajnovo prepracovaná radlica s hydraulicky ovládanými kliešťami a zmocnený zadný štít.

Veľká hračka na prácu

Ako je už u traktorov značky LKT takmer samozrejmosťou, celý pohon stroja a rovnako aj jeho funkčné časti, je možné ovládať diaľkovo, čo významne zjednodušuje ovládanie a operácie s traktorom a poskytuje celkový prehľad o situácii pri manipulácii s ťažkými bremenami. Okrem toho však diaľkové ovládanie šetrí čas a cenu práce, čím dokáže zvýšiť produktivitu aj o 30%.
Moderné usporiadanie a riešenie interiéru novej LKT 81 ITL je definované s ohľadom na obsluhu. Nové kabíny majú o 10% viac vnútorného priestoru, rozrástla sa aj plocha presklenia. Výkonnejšia klimatizácia a ergonomické usporiadanie ovládacích prvkov zabezpečujú potrebný komfort pri práci.

Významnou a nie menej dôležitou vlastnosťou novej „Iteélky“ je jej celková hmotnosť, ktorá nepresiahne ani pri plnej výbave váhu 7 ton, čo sa docielilo novými konštrukčnými opatreniami, akými sú používanie nových materiálov so zvýšenou pevnosťou a nepriamych metód znižovania hmotnosti ako napr. využívanie pracovných tlakov hydrauliky a pod..

Značka LKT sľubuje novinky aj v roku 2017, ktoré sa dotknú niektorých konštrukčných, technických parametrov modelov, ale aj ich dizajnovej línie. Nebudeme však prezrádzať podrobnosti, všetko sa čitatelia dozvedia včas.

Viac informácií o značke LKT a jej produktoch nájdete na webovej stránke www.lkt.sk alebo na FB.

[metaslider id=13611]

LKT, s.r.o., Trstená

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?