Superpevný materiál z uhlíkových vlákien

Nová metóda, ktorú vyvinuli výskumníci z East China University of Science and Technology a Shanghai Jiao Tong University vedie k výrobe povlakov z vysokopevných uhlíkových nanotrubíc.

Nová metóda, ktorú vyvinuli výskumníci z East China University of Science and Technology a Shanghai Jiao Tong University vedie k výrobe povlakov z vysokopevných uhlíkových nanotrubíc.

Odkedy výskumníci zistili, že pomocou dosiek tvorených z vrstiev uhlíkových atómov, ktoré rástli do tvaru trubice sa dosiahne materiál s výnimočnými elektrickými a elastickými vlastnosťami, začalo sa pátrať po tom, ako tento materiál vyrábať vo veľkom takým spôsobom, ktorý by nemal za následok stratu niektorej z ich výnimočných vlastností. Zmiešaný čínsky tím v úsilí o takýto výsledok vyvinul metódu, ktorá umožňuje vytvoriť takýto materiál a zároveň uchovať väčšinu vlastností ako je elasticita a ďalšie.

Nový prístup prekonáva tento problém tým, že využíva dusíkatý plyn na natlačenie jednotlivých vrstiev uhlíkových nanotrubíc okolo povrchu trubice v peci zohratej na 2 100°C. Po vybratí materiálu z pece je navinutý okolo bubna a potom sa stlačí pomocou valčekov. Výsledkom je materiál, ktorý má podľa testov tímu pevnosť v ťahu 9,6 gigapascalov. Naproti tomu majú uhlíkové vlákna pevnosť 7 gigapascalov a Kevlar iba 3,7. A aby to nebolo málo, materiál sa tiež dokáže predĺžiť približne o 8 %, čo je oveľa viac ako v prípade uhlíkových vlákien (2 %)

Podľa tímu by nový materiál mohol byť vhodný na výrobu nositeľných zariadení, umelých svalov a snáď aj ochranných odevov pre vojakov a atlétov.


Zdroj: phys

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona. Ochrana osobných údajov 

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: