Superpevný materiál z uhlíkových vlákien

Nová metóda, ktorú vyvinuli výskumníci z East China University of Science and Technology a Shanghai Jiao Tong University vedie k výrobe povlakov z vysokopevných uhlíkových nanotrubíc.

Nová metóda, ktorú vyvinuli výskumníci z East China University of Science and Technology a Shanghai Jiao Tong University vedie k výrobe povlakov z vysokopevných uhlíkových nanotrubíc.

Odkedy výskumníci zistili, že pomocou dosiek tvorených z vrstiev uhlíkových atómov, ktoré rástli do tvaru trubice sa dosiahne materiál s výnimočnými elektrickými a elastickými vlastnosťami, začalo sa pátrať po tom, ako tento materiál vyrábať vo veľkom takým spôsobom, ktorý by nemal za následok stratu niektorej z ich výnimočných vlastností. Zmiešaný čínsky tím v úsilí o takýto výsledok vyvinul metódu, ktorá umožňuje vytvoriť takýto materiál a zároveň uchovať väčšinu vlastností ako je elasticita a ďalšie.

Nový prístup prekonáva tento problém tým, že využíva dusíkatý plyn na natlačenie jednotlivých vrstiev uhlíkových nanotrubíc okolo povrchu trubice v peci zohratej na 2 100°C. Po vybratí materiálu z pece je navinutý okolo bubna a potom sa stlačí pomocou valčekov. Výsledkom je materiál, ktorý má podľa testov tímu pevnosť v ťahu 9,6 gigapascalov. Naproti tomu majú uhlíkové vlákna pevnosť 7 gigapascalov a Kevlar iba 3,7. A aby to nebolo málo, materiál sa tiež dokáže predĺžiť približne o 8 %, čo je oveľa viac ako v prípade uhlíkových vlákien (2 %)

Podľa tímu by nový materiál mohol byť vhodný na výrobu nositeľných zariadení, umelých svalov a snáď aj ochranných odevov pre vojakov a atlétov.


Zdroj: phys

[simppleboxshortcode]

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?