Štíhla výroba – príklad z praxe výrobcu automobilových dielov

Hlavnou podstatou štíhlej výroby je zredukovať odpad, ktorý sa tvorí pri vzniku nových súčiastok. Tento typ výroby má však aj ďalšiu charakteristickú črtu, a tou je pridaná hodnota, ktorá sa pri návrhu určitého produktu prejaví tak, že dizajnér premýšľa, koľko sú ľudia ochotní zaplatiť, aby sa pri realizácii samotného produktu nevytváralo veľké množstvo odpadu.

Popredný výrobca a dodávateľ kolies a dielov na kolesá pre severoamerický automobilový trh, firma Accuride Corporation, sa začala sústreďovať na to, aby sa z nej postupne stala prevádzka štíhlej výroby. To sa prejavilo v celkovej zmene kľúčového odvetvia podnikania, keď spoločnosť investovala stopäťdesiat miliónov dolárov do obsahu diskov, ktoré sa začali vyrábať okrem zaužívaného hliníkového formátu aj oceľový. Spoločnosť obnovila podnikanie s komponentmi kolies zo striekaného betónu a zaviedla do výroby bežné metódy štíhlej výroby.

Dôležitým prvkom novej podnikovej stratégie v Accuride Corporation bol systém vzdialeného prístupu ERP (Z anglického slovného spojenia enterprise resource planning, a teda plánovanie zdrojov v podniku), vďaka ktorému sa spoločnosti podarilo vybudovať centrálnu databázu pozostávajúcu z viacerých dátových prepojení, pričom každé jedno prepojenie malo vlastný dátový systém. To však viedlo k záveru, že v spoločnosti im zaberie viac času zber a prerozdeľovanie samotných dát ako ich reálny obsah.

Hneď, ako sa podarilo systém zjednotiť, firma sa mohla naplno venovať tomu, čo sa skutočne deje vo výrobnej hale. Tento systém sa osvedčil najmä vďaka svojim pružným reakciám na poli zavádzania noriem štíhlej výroby v kombinácii so vzdialeným prístupom ERP. To sa ukázalo výhodnejšie ako používanie tradičného prepravného modelu. Aj vďaka tejto politike sa výrobnej prevádzke v Kentucky podarilo získať cenu od Association for Manufacturing Excellence (AME) za šírenie myšlienok štíhlej výroby. To sa zatiaľ podarilo len trom iným výrobniam v severnej Amerike. Zároveň sa tak v Acurride Corporation mohli tešiť z toho, že sú prvými výrobcami súčiastok pre kamióny, ktorej sa podarilo uvedenú cenu vyhrať.

Štíhla výrobaZdroj: industryweek.com; titulný obrázok: accuridecorp.com

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?