Rodinná firma so špičkovými technológiami

Spoločnosť GEVORKYAN vo Vlkanovej bola založená v roku 1996. Tento rok oslávi 20 výročie svojho vzniku. Jej generálnym riaditeľom a väčšinovým vlastníkom je Artur Gevorkyan, Armén, ktorý na Slovensko prišiel z veľmi prozaického dôvodu – putoval prstom po mape a zaznačil si geografický stred Európy. Tu chcel nadviazať na skúsenosti svojho otca, priekopníka práškovej metalurgie v Arménsku.

Dnes zamestnáva takmer 150 zamestnancov, ktorých vníma ako svoju rodinu. Veď aj samotná spoločnosť stavia na 50-ročných skúsenostiach rodiny Gevorkyanovcov. Pod jednou strechou tejto fabriky sa nachádza technológia práškovej metalurgie (ďalej PM), MIM (Metal Injection Moulding) a HIP (Hot Isostatic Pressing) technológie. Na Slovensku sú pomerne neznáme, avšak ich výhody sú nesporné.

Firma GEVORKYAN je výrobcom mnohých druhov súčiastok, ktoré sa používajú v automobilovom priemysle, ručnom náradí, zámkach, ropnom priemysle, môžete ich nájsť v poľnohospodárskych strojoch a kombajnoch, v  bezpečnostných systémoch, klimatizáciách, v naftárskych vrtných zariadeniach,  zdravotníckej a záhradníckej technike, dokonca v časti uzáverov parfumov, a pod. Ich využitie je veľmi široké. Pre porovnanie, najmenším výrobkom je ložisko do zubnej vŕtačky, ktoré váži len dva gramy. Najväčší je pre automobilku Fiat a nemá ani kilogram. V súčasnosti vyrábajú asi tisícdvesto ton výrobkov ročne. Tisícku druhov.

20 rokov inovácií a tvrdej práce vykresalo firmu, ktorá je jedinečná. 10% zamestnancov tradične pracuje na oddelení R&D; 50% produktov nebolo ešte nikdy predtým vyrobených technológiou práškovej metalurgie; 80% exportu tvoria zákazníci z viac ako 30 krajín sveta; konštruktéri z R&D vyvinú viac ako sto nových výrobkov ročne;  firma má k dispozícii nástrojáreň s trojzmennou prevádzkou; pod jednou strechou sa tu stretávajú nielen 3 výnimočné technológie (PM, MIM, HIP) ale aj všetky druhy mechanického a tepelného spracovania. Jedná sa o európsky unikát.

Svoje know-how si prísne chráni a vyberá si projekty, kde ho môže plne uplatniť, spolu so svojim vývojom. Navrhujú zloženie zmesi, postupy „miešania“ i „pečenia“ kovových práškov, pričom každá súčiastka má iné nároky na tlak, odolnosť alebo trvácnosť. Zloženie výrobku sa dá zistiť, ale nestačí to na identické „dielo“. Treba poznať poradie aj spôsob miešania, podobne ako keď kuchárovi nestačí recept, aby sa stal vychýreným michalovským majstrom.

Okrem iného je firma certifikovaná podľa ISO 14001 a 9001. Jej neoddeliteľnou súčasťou je špičkovo vybavené laboratórium, ktoré poskytuje možnosť vykonania komplexnej chemickej analýzy materiálov, ako aj analýzu mechanických vlastností, akustickú kontrolu, metalografiu, kontúrografy, profilprojektory a niekoľko 3D stojov.

Tabulka GEV

Zdroj: Text spracovala spoločnosť Gevorkyan s.r.o. výhradne pre portál prepriemysel.sk

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?