Robot Mini Cheetah z MIT-u porazí v behu aj Vás.

Inžinieri z MIT vytvorili nového Mini Cheetah robota. Robot je pružný, ľahký, s rozsahom pohybov, ktorými sa vyrovná aj šampiónom v gymnastike. Na nerovnom teréne dokáže bežať približne dvakrát rýchlejšie ako človek.

Tím inžinierov z Massachusettského technologického inštitútu, MIT, navrhol a vytvoril šikovného Mini Cheetah robota. Ide o ľahký, vysokovýkonný, dizajnový model robota, ktorý je navrhnutý so zreteľom na modularitu.

Pohyby Mini Cheetah robota

Pohyby Mini Cheetah robota

“Mohli by ste dať tieto jeho diely dohromady takmer ako Lego,” hovorí hlavný developer Benjamin Katz, ktorý je technickým spolupracovníkom v odbore  strojárstva MIT. Každá z nožičiek robota je poháňaná tromi identickými, lacnými elektromotormi, ktoré výskumníci navrhli s použitím náhradných dielov. V prípade poškodenia jeho končatiny, môže byť každý motor končatiny ľahko vymenený za nový kus.

V čom je Mini Cheetah odlišný?

Ide o miniatúrnu verziu svojho predchodcuCheetah 3. Predchodca Cheetah 3 je veľký, ťažký, impozantný robot, ktorý musí byť často stabilizovaný popruhmi, ktoré chránia jeho drahé, na mieru navrhnuté časti.

Mini Cheetah robot vs. Cheetah 3

Mini Cheetah robot vs. Cheetah 3

Vlastnosti Mini Cheetah robota

Je malých rozmerov, jeho váha je 9 kilogramov a maximálna súčasná rýchlosť 2,45 metrov za sekundu. Každá noha robota je poháňaná tromi motormi, a tak získava tri stupne voľnosti a obrovský rozsah pohybu. Je schopný akrobatických pohybov; dokáže sa pohybovať všetkými smermi, nakláňať sa na všetky strany. Poradí si so skokmi z menšej výšky a dokáže urobiť aj saltom vzad.

Tím z MIT-u plánuje vytvoriť ďalších 10 Mini Cheetah robotov, ktorých chce rozdať spolupracujúcim skupinám. Docent strojného inžinierstva Kim chce vytvoriť konzorcium inžinierov, ktorí by si dokázali vymieňať svoje nápady a dokonca s nimi aj súťažiť.

Zatiaľ je robot Cheetah vo fáze vývoja a slúži predovšetkým na výskum. Je preto otázne, či sa v budúcnosti dočkáme finálneho modelu určeného na predaj.


Zdroje: cnet.com, sciencedaily.com, vtm.zive.cz

Zdroj fotografií: sciencedaily.com, techeology.com

Zdroj videa: cnet.com

Autor: Lucia Tyššová

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 5
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?