Prvé reálne parkovanie bez vodiča ušetrí nervy, čas i miesto

Bezstarostné parkovanie v nákupných centrách:

-Služba automatizovaného parkovania cez smartfón sa spúšťa ako pilotný projekt v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz
-Bosch poskytne infraštruktúru, automobilová technológia pochádza od spoločnosti Daimler
-Parkovanie bez vodiča sporí čas a šetrí nervy

Osobné parkovanie patrí minulosti. Bosch a Daimler spoločne realizovali v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz v Stuttgarte obsluhované parkovanie bez vodiča (Automated Valet Parking). Teraz sa autá bez vodičana základe príkazu cez smartfón prevezú na priradené parkovacie miesto bez toho, aby vodič musel dohliadať na manéver. Automatizované obslužné parkovanie je dôležitý medzník na ceste k autonómnemu jazdeniu. Pilotné riešenie v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz je považované za prvé riešenie služby automatizovaného pristavenia zaparkovaného vozidla a jeho parkovacieho servisu v reálnej zmiešanej prevádzke za pomoci infraštruktúry na svete. Hostia v parkovacom dome múzea budú môcť túto pohodlnú službu zažiť naživo od začiatku roka 2018 a ušetriť si tak čas potrebný na zaparkovanie.

„K autonómnemu jazdeniu sa blížime rýchlejšie, ako si mnohí myslia. Parkovanie bez vodiča v Múzeu Mercedes-Benz názorne predvádza, ako ďaleko už technológia pokročila“, povedal Dr. Michael Hafner, vedúci vývoja automatizovaného jazdenia a aktívnej bezpečnosti divízie Mercedes-Benz Cars. „Vďaka uvedeniu infraštruktúry inteligentných parkovacích domov a ich prepojeniu s vozidlami sme dali parkovaniu bez vodiča reálnu podobu oveľa skôr, než sa očakávalo“, uviedol Gerhard Steiger, prezident divízie Bosch Chassis Systems Control.

Akoby jazdila neviditeľná sila: automatizovaná jazda na parkovacie miesto a späť

Cez aplikáciu v smartfóne si môže ktokoľvek rezervovať vozidlo. Cesta začína v okamihu, kedy sa vozidlo automaticky presunie na nástupné miesto. Vrátenie vozidla je rovnako jednoduché, zákazník ho odstaví na výstupnom mieste v parkovacom dome a vráti ho cez aplikáciu v smartfóne. Len čo inteligentný systém parkovacieho domu vozidlo rozpozná, auto sa naštartuje a presunie na pridelené miesto.

Takéto parkovanie bez vodiča je možné vďaka súhre medzi infraštruktúrou inteligentných parkovacích domov od spoločnosti Bosch a automobilovou technológiou Mercedes-Benz. Snímače inštalované v parkovacom dome pritom monitorujú jazdný koridor a jeho okolie a riadia vozidlo. Technika v aute bezpečným spôsobom prevádza príkazy od infraštruktúry parkovacích domov do jazdných manévrov a v prípade potreby vozidlo včas zastaví. Snímače pre infraštruktúru parkovacích domov ako i komunikačné technológie sú od spoločnosti Bosch. Daimler poskytuje súkromný parkovací dom múzea a pilotné vozidlá, spoločne s Bosch definuje rozhranie medzi infraštruktúrou a vozidlom a realizuje potrebné úpravy technológie senzoriky a softvéru vozidiel.

Prvé povolenie na svete na prevádzku pre parkovanie bez vodiča

Po premiére bude nasledovať fáza intenzívneho testovania a spúšťania. Na projekt od začiatku dozerali miestne úrady – regionálny správny úrad v Stuttgarte a ministerstvo dopravy – ako aj znalci z TÜV Porýnska s cieľom posúdiť prevádzkovú bezpečnosť technológie pre automatizované parkovanie a parkovacie domy. Skôr ako sa obslužné parkovanie bez vodiča v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz na začiatku roka 2018 spustí – ako prvá takáto aplikácia na svete –, musí finálnu prebierku definitívne schváliť príslušný schvaľovací orgán. Vtedy budú dané rámcové podmienky, takže automatizované obslužné parkovanie v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz bude môcť od začiatku roka 2018 využívať ktokoľvek. Bosch a Mercedes-Benz tak získajú skúsenosti z toho, ako si používatelia poradia s automatizovaným obslužným parkovaním. Súčasné parkovacie domy bude možné dodatočne vybaviť technológiou infraštruktúry.

Pre prevádzkovateľov parkovacích domov bude parkovanie bez vodiča znamenať efektívnejšie využitie priestoru na parkovanie: na rovnakej ploche bude môcť byť zaparkovaných až o 20 % vozidiel viac.

Zdroj: Tlačová správa spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia s.r.o s právami vyhradenými na uverejnenie spravodajstvom Prepriemysel

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 1
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?