Prvá vnímajúca a obratná protetická ruka bola implantovaná

Švédska pacientka s amputáciou ruky sa stala prvou osobou, ktorá prijala osseo-neuromuskulárny implantát na kontrolu obratnej ručnej protézy. Implantát dokáže človeku priniesť citlivosť pri chytaní vecí alebo už len pri dotyku predmetov na rozdiel od ostatných protetických rúk.

Univerzita Chalmers a Európsky Dextrický transradiálny osseointegračný projekt (DeTOP) vyhlásili tento implantát za prvú klinicky životaschopnú a vnímajúcu protetickú ruku použiteľnú v reálnom živote.

Pri operácii boli titánové implantáty umiestnené do dvoch kostí predlaktia (rádius a ulnar), z ktorých boli rozšírené elektródy do nervov a svalov, aby sa získali signály na ovládanie robotickej ruky a poskytnutie hmatových pocitov. To z neho robí prvú klinicky životaschopnú, obratnú a vnímajúcu protetickú ruku použiteľnú v reálnom živote. V tomto prvom pacientovi bolo implantovaných šestnásť elektród, aby sa dosiahlo väčšie obratné ovládanie novej protetickej ruky.

protetická ruka

protetická ruka

Mnoho ostatných protetických rúk boli navrhnuté formou spoliehania sa na elektródy upevnené na pokožke amputovanej časti ruky, ktoré získavali riadiace signály zo svalov predlaktia a prinášali väčšinou iba obmedzené a nespoľahlivé signály, ktoré umožňovali iba riadenie niekoľkých hrubých pohybov, táto protétická ruka je však iná, dokáže mať hmatový alebo dokonca kinestetický pocit. Ďalšia nevýhoda starých protetický rúk bola v tom, že neposkytujú hmatový pocit, takže pacient sa musí spoliehať na sledovanie protézy pri jej ovládaní.

Po amputácii ruky kosti predlaktia oslabujú, tým pádom musí pacient podstúpiť rehabilitačný program, aby opäť získal silu v kostiach a následne, aby mohol plne využívať protetickú ruku. Tiež sa pacient najskôr začne učiť s rukou pracovať vo virtuálnej realite a za pár týždňov bude používať protetickú ruku.


Zdroj: sciencedaily.com, therobotreport.com

Zdroj obrázkov: www.sciencedaily.com, therobotreport.com

Autor: Kevin Kavalec

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 7
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?