Prototyp lietajúceho auta Final Terrafugia je pripravený na let

Niekedy je hybrid viac ako hybrid. Terrafugia využíva hybridný pohon pri jazde na ceste. Je to rovnako hybridné auto ako aj lietadlo. Dokonca i vo vzduchu môže využiť svoj hybridný výkon.

Terrafugia začalo v roku 2005 a vytvorilo dizajn „lietajúceho auta“, pričom produkciu plánuje spustiť na koniec nasledujúceho roka. Môže pristáť alebo sa vzniesť na ulici, no musí využívať letisko. Výhoda Terrafugie na ceste spočíva v presune z garáže na letisko bez objednania taxi.

Pri jazde na ceste využíva Terrafugia striktne hybridný systém, s generátorom odpojeným od motora na poháňanie dvoch motorov pre zadné kolesá. Malá lítium-iónová fosfátová batéria, ktorá je bezpečnejšia pre let, než iné typy lítiových batérii, je o veľkosti batérie v konvenčnom Toyota Prius hybrid.

Spoločnosť mieri na rýchlosť 65 míľ/h (104 km/h) na diaľnici, hoci najnovší prototyp sa musí ešte otestovať, takže sa tento údaj nemôže potvrdiť. Vo vzduchu Terrafugia využíva pri zdvíhaní extra batériový výkon pre krátkodobé zrýchlenie na 100 koní, 1,4 litrovýRotax flat-4. Pri stabilnom lietaní vo vzduchu sa batéria znovu nabije.

Maximálna rýchlosť je 100 míľ/h (160 km/h) a Terrafugia zvládne okolo 4 hodín benzínu pri dojazde okolo 400 míľ (643 km).

Po pristáti musí pilot nainštalovať spätné zrkadlá na každej strane a elektronicky zložiť krídla.

Ako polo-auto Terrafugia nevyžaduje letecký benzín. Dokáže fungovať na tradičnom prémiovom bezolovnatom benzíne, ktorý dokáže ušetriť pilotom okolo 2 dolárov za galón (1,72 eura na 3,78 litra).

Ako ľahké športové lietadlo Terrafugia usadí 2 ľudí. Na získanie licencie však treba iba polovicu lietajúcich hodín ako pri tradičnom lietadle. Pre bezpečnosť vo vzduchu a na ceste má padáky a predné airbagy.

Pri najnovšom oznámení Terrafugie spoločnosť tvrdila, že produkcia začne v roku 2019. To znie odvážne. Najnovší investor, čínsky gigant Geely, ktorý taktiež vlastní Volvo, chce Terrafugiu priniesť na trh v roku 2019, nešpecifikoval však kedy.

Terrafugia prototype in flight

zdroj fotografie: greencarreports.com


zdroj: greencarreports.com, zdroj titulnej fotografie: flyingmag.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?