Premena energie pri trení kolies

Inžinieri z University of Wisconsin-Madison, spolu so spolupracovníkmi z Číny vyvinuli nanogenerátor, ktorý dokáže získavať energiu z trenia pri odvaľovaní sa pneumatík.

Z teoretického hľadiska spočíva princíp nanogenerátora v triboelektrickom jave, kedy vzniká elektrický náboj v dôsledku vzájomného kontaktu alebo trenia dvoch odlišných materiálov. V tomto prípade medzi vozovkou a kolesami vozidla.

Z praktického hľadiska je nanogenerátor založený na elektróde, ktorá je integrovaná do segmentu pneumatiky. V okamihu ako sa táto časť povrchu pneumatiky dostane do kontaktu so zemou, vznikne v dôsledku trenia medzi týmito dvoma povrchmi elektrický náboj.

Tým výskumníkov použil pri počiatočných testoch hračkárske autíčko s LED svetlami, pričom na zariadení pracovali približne jeden rok. Elektróda pripevnená ku kolesám vozidla zabezpečila, že pri odvaľovaní kolies po povrchu sa LED svetla rozsvietili a zhasli. Pohyb elektrónov zapríčinený trením bol schopný generovať dostatok energie pre zapnutie svetla. Potvrdila sa tak myšlienka, že energia, ktorá sa stráca trením môže byť v skutočnosti zhromažďovaná a opätovne použitá. Nanogenerátor poskytuje excelentný spôsob akým využiť energiu, ktorá je zvyčajne v dôsledku trenia stratená.

Trením medzi pneumatikami a povrchom sa spotrebuje približne 10 percent paliva. Táto energia predstavuje teda stratu a jej premena mala to poskytnúť zlepšenie z pohľadu využitia paliva.

Množstvo naakumulovanej energie je úmerné hmotnosti automobilu ako aj jeho rýchlosti. Preto sa množstvo ušetrenej energie môže meniť v závislosti od druhu automobilu. Autori tohto konceptu odhadujú približne 10% zvýšenie prejdených kilometrov pri premene 50 % energie z trenia.

Inovatívna metóda opätovného využitia energie prostredníctvom nové vyvinutého nanogenerátora by mohla v konečnom dôsledku poskytnúť výrobcom automobilov nový spôsob akým získať väčšiu účinnosť.

Zdroj: sciencedaily         -miho-

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?