Premena energie pri trení kolies

Inžinieri z University of Wisconsin-Madison, spolu so spolupracovníkmi z Číny vyvinuli nanogenerátor, ktorý dokáže získavať energiu z trenia pri odvaľovaní sa pneumatík.

Z teoretického hľadiska spočíva princíp nanogenerátora v triboelektrickom jave, kedy vzniká elektrický náboj v dôsledku vzájomného kontaktu alebo trenia dvoch odlišných materiálov. V tomto prípade medzi vozovkou a kolesami vozidla.

Z praktického hľadiska je nanogenerátor založený na elektróde, ktorá je integrovaná do segmentu pneumatiky. V okamihu ako sa táto časť povrchu pneumatiky dostane do kontaktu so zemou, vznikne v dôsledku trenia medzi týmito dvoma povrchmi elektrický náboj.

Tým výskumníkov použil pri počiatočných testoch hračkárske autíčko s LED svetlami, pričom na zariadení pracovali približne jeden rok. Elektróda pripevnená ku kolesám vozidla zabezpečila, že pri odvaľovaní kolies po povrchu sa LED svetla rozsvietili a zhasli. Pohyb elektrónov zapríčinený trením bol schopný generovať dostatok energie pre zapnutie svetla. Potvrdila sa tak myšlienka, že energia, ktorá sa stráca trením môže byť v skutočnosti zhromažďovaná a opätovne použitá. Nanogenerátor poskytuje excelentný spôsob akým využiť energiu, ktorá je zvyčajne v dôsledku trenia stratená.

Trením medzi pneumatikami a povrchom sa spotrebuje približne 10 percent paliva. Táto energia predstavuje teda stratu a jej premena mala to poskytnúť zlepšenie z pohľadu využitia paliva.

Množstvo naakumulovanej energie je úmerné hmotnosti automobilu ako aj jeho rýchlosti. Preto sa množstvo ušetrenej energie môže meniť v závislosti od druhu automobilu. Autori tohto konceptu odhadujú približne 10% zvýšenie prejdených kilometrov pri premene 50 % energie z trenia.

Inovatívna metóda opätovného využitia energie prostredníctvom nové vyvinutého nanogenerátora by mohla v konečnom dôsledku poskytnúť výrobcom automobilov nový spôsob akým získať väčšiu účinnosť.

Zdroj: sciencedaily         -miho-

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona. Ochrana osobných údajov 

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: