Otázka vymáhateľnosti práv v oblasti 3D tlače

Existuje všeobecný konsenzus, že 3D tlač bude mať potenciálne revolučné dôsledky na priemysel a súčasne s tým aj na právo. Pokiaľ ide o zákony o zodpovednosti za výrobok, dosahy na priemysel a spotrebiteľov, ktorí sa môžu zraniť výrobkami vyrobenými 3D tlačou sú vysoké.

Predstavte si situáciu, kedy výrobca dielov pre automobily vytvorí CAD súbory, ktoré sprístupní predajcom náhradných dielov, aby si mohli vytlačiť pomocou 3D tlače diely na požiadanie na mieste podľa potrieb zákazníka. Predajca náhradných dielov predá diel vytlačený pomocou 3D tlače zákazníkovi, ktorý má neskôr autonehodu a viní z nej náhradný diel vyrobený 3D tlačou.

V takejto situácii zranený zákazník môže vzniesť sťažnosť proti výrobcovi náhradných dielov a predajcovi, hoci výrobca a predajca budú mať pravdepodobne uzatvorené dohody obsahujúce ustanovenia o odškodnení a zodpovednosti. Zranený zákazník môže dokonca vzniesť sťažnosť proti spoločnosti, ktorá vyrobila 3D tlačiareň, ak existuje dôkaz, že tá nepredvídateľným a nepochopiteľným spôsobom zlyhala.

Teraz si ale predstavte nasledovnú situáciu: spoločnosť v Číne vytvorí CAD súbor pre 3D tlač náhradných dielov a ponúkne ho na predaj. Osoba v USA si CAD súbor kúpi a pomocou 3D tlače vytlačí náhradný diel v miestnom obchode, ktorý uskutočňuje tlač zo súborov zákazníkov. Táto osoba potom predá vytlačený náhradný diel inej osobe, ktorá má následne autonehodu, z ktorej viní vytlačený diel.

Netradičné výrobné a dodávateľské reťazce, ktoré figurujú v oblasti 3D tlače pravdepodobne sťažia odškodňovanie zákazníkov poranených výrobkami vytlačenými 3D tlačou. Otázkou je, či súčasný stav vecí bude viesť k úsiliu o legislatívne zmeny a osobitne k legislatívnej zmene, ktorá by mala neúmyselné dôsledky pre bežné podniky. Spoločnosti by si mali byť vedomé zmien na trhu, ktoré vyplývajú z rastu technológie 3D tlače a monitorovať legislatívne zámery, ktoré by mohli mať negatívny dopad na ich vlastné podnikanie.

3d-auto-partsZdroj: industryweek.com

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?