Obehové hospodárstvo rieši problém obmedzených zdrojov

Obehové hospodárstvo je podľa odborníkov základnou podmienkou udržateľného rastu a aktuálnou európskou témou. Výsledkom doterajšieho prístupu „zober-vyrob-zahoď“ je masívne plytvanie zdrojmi, čo je dlhodobo neudržateľné. Upozornila na to medzinárodná konferencia Udržateľný priemysel v kontexte obehového hospodárstva, ktorá sa dnes koná v Košiciach.

 „Zmena klasického lineárneho výrobného procesu na obehový je jedným z ambicióznych a dlhodobých cieľov aj Európskej únie,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferenc.

Pripomenul pritom aj veľké množstvo tzv. kritických surovín, ktoré EÚ dováža z krajín ako je Čína, čo vytvára riziká pre priemysel pri možnom obmedzení týchto dodávok. Obehové hospodárstvo pritom môže podľa Ferenca pre Slovensko priniesť významné benefity a príležitosti, a to osobitne v súvislosti s dominantným automobilovým priemyslom. „Tento segment dokáže zrecyklovať takmer 90 % produktov alebo surovín, ktoré sa používajú na výrobu automobilov,“ povedal. Dôležitým je podľa neho aj zmeniť zmýšľanie ľudí vo vzťahu k odpadu ako takému a jeho opätovnému využitiu, resp. recyklácii. „Pretože odpad, to je vlastne, dovolím si povedať, budúca surovina,“ dodal.

13-09-1

Príkladom využitia druhotných surovín je taktiež hutnícky priemysel. „Oceliarstvo si za svoj cieľ recyklácie do roku 2020 stanovilo 80 %, pričom na skládky sa nemajú dostávať žiadne oceľové obaly,“ konštatoval prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a viceprezident U.S. Steel Košice Miroslav Kiraľvarga. Keďže železný šrot je jednou zo vstupných zložiek pri výrobe ocele, každá oceliareň je tak zároveň aj recyklačným závodom. „Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj prístupu oceliarstva k vedľajším produktom pri výrobe ocele, ako sú tzv. odpadové plyny a troska,“ uviedol Kiraľvarga.

Generálny riaditeľ organizácie európskych zamestnávateľov BusinessEurope Markus Beyer konštatoval, že pre priemysel je obehové hospodárstvo veľmi dôležité. Súčasťou debaty v uplynulých rokoch je podľa neho otázka, či je rast naďalej nevyhnutný pre naše bohatstvo. „Samozrejme, je dôležitý, ale musíme zmeniť náš model rastu a súčasťou tohto modelu je menej zdrojov pri produkcii,“ povedal. Snahou BusinessEurope je sprostredkovať skúsenosti a najlepšie postupy pre firmy v tomto smere. Obehové hospodárstvo má pritom podľa neho pozitívny význam aj pre zamestnanosť a potenciál vytvárať nové pracovné miesta pri spracovaní odpadu.

Podľa Európskej komisie predchádzanie vzniku odpadu, ekodizajn, opätovné využívanie a podobné opatrenia by mohli podnikom v EÚ priniesť čisté úspory vo výške 600 miliárd eur alebo 8 % ročného obratu, pričom by znížili celkové ročné emisie skleníkových plynov o 2-4 %.

Košickú konferenciu organizuje RÚZ v spolupráci so skupinou zamestnávateľov Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru.

Zdroj: TASR

[simppleboxshortcode]

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

[printfriendly]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?