Nové grafénové palivové články

Vodík je najľahší a najviac rozšírený prvok na Zemi a v našom vesmíre. Preto nie je prekvapenie, že sa vedci snažia využiť vodík ako zdroj energie pre automobily a pre ďalšie využitie od prenosných generátorov po telekomunikačné veže. Jediným vedľajším produktom spaľovania je voda.

Grafénové sitko zabráni, aby skrz neho prešiel kyslík, vlhkosť a nečistoty, pokým malé častice vodíku prejdú skrz. Tento proces filtrácie prekoná bežné problémy, ktoré inak spôsobujú nízku efektivitu.

Vodíkové palivové články si zatiaľ nenašli veľké využitie v automobiloch, aj keď niekoľko veľkých spoločností ako Toyota, Honda a General Motors zainvestovali do vývoja týchto článkov pre automobily.

Okrem toho, že vodíkové palivové články majú výhodu v tom, že len minimálne zaťažujú životné prostredie, je ich ďalšou výhodou nízka hmotnosť v porovnaní so spaľovacími motormi. Je ešte potrebný ďalší vývoj týchto článkov, aby tieto motory presiahli elektromotory v dojazde. Zatiaľ sú skôr vhodné ako zdroje energie pre vysokozdvižné vozíky, vozidlá na letiskách, prenosné zdroje energie napr. pre nabíjanie batérii notebookov, prenosné osvetlenie, rôzne čerpadlá atď.

Zdroj: phys.org

Zdroj text a titulný obrázok: phys.org

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?