Nanomotory budú opravovať elektroniku

Ako sa elektronika čoraz viac zmenšuje, tak sa musia zmenšiť aj nástroje, ktoré ju opravujú. Vedci sa inšpirovali systémom prepravy častíc v ľudskom tele a vytvorili nanomotory s vlastným pohonom, ktoré vyhľadávajú miniatúrne škrabance v elektronických systémoch. V budúcnosti to môže viesť k samoopraviteľným batériám, elektródam, solárnych článkov atď.

Elektronické obvody sú v súčasnosti veľmi sofistikované, ale aj najmenšia prasklina môže viesť k prerušeniu toku elektrického prúdu a zlyhaniu zariadenia.

Ak si odrežete časť kože ako príklad, nanoroboty vo vašom tele automaticky vyhľadajú ranu a začnú s procesom regenerácie a uzdravovania. Takže čo chce tento tím vedcov je, že použijú nanoroboty, ktoré budú vykonávať rovnakú funkciu, ale v elektronických systémoch.

Aby to boli schopní dosiahnuť, postavili nanočastice zo zlata a platiny, ktoré sú poháňané peroxidom vodíka. Platina umožňuje palivu, aby sa rozpadlo na vodu a kyslík, ktoré tieto častice poháňa.

Testovanie dokázalo, že tieto nanomotory boli schopné opraviť prerušený obvod na LED dióde. Keď sa priblížili k prerušenému spoju, zapadli do neho a prepojili obe strany. A pretože sú z vodivého materiálu, prúd začal znovu prúdiť a LED dióda opäť zasvietila.

Zdroj: phys

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona. Ochrana osobných údajov 

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: