Nanomotory budú opravovať elektroniku

Ako sa elektronika čoraz viac zmenšuje, tak sa musia zmenšiť aj nástroje, ktoré ju opravujú. Vedci sa inšpirovali systémom prepravy častíc v ľudskom tele a vytvorili nanomotory s vlastným pohonom, ktoré vyhľadávajú miniatúrne škrabance v elektronických systémoch. V budúcnosti to môže viesť k samoopraviteľným batériám, elektródam, solárnych článkov atď.

Elektronické obvody sú v súčasnosti veľmi sofistikované, ale aj najmenšia prasklina môže viesť k prerušeniu toku elektrického prúdu a zlyhaniu zariadenia.

Ak si odrežete časť kože ako príklad, nanoroboty vo vašom tele automaticky vyhľadajú ranu a začnú s procesom regenerácie a uzdravovania. Takže čo chce tento tím vedcov je, že použijú nanoroboty, ktoré budú vykonávať rovnakú funkciu, ale v elektronických systémoch.

Aby to boli schopní dosiahnuť, postavili nanočastice zo zlata a platiny, ktoré sú poháňané peroxidom vodíka. Platina umožňuje palivu, aby sa rozpadlo na vodu a kyslík, ktoré tieto častice poháňa.

Testovanie dokázalo, že tieto nanomotory boli schopné opraviť prerušený obvod na LED dióde. Keď sa priblížili k prerušenému spoju, zapadli do neho a prepojili obe strany. A pretože sú z vodivého materiálu, prúd začal znovu prúdiť a LED dióda opäť zasvietila.

Zdroj: phys

[simppleboxshortcode]

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?