Mikroroboty čistia odpadovú vodu od ťažkých kovov

Nový výskum z Inštitútu bioinžinierstva v Barcelone priniesol správu o vyvinutí mikrorobotov na čistenie odpadovej vody. Myšlienka je taká, že by sa vypustili tisícky týchto robotov do znečistenej vody na odstránenie ťažkých kovov, hlavne olova.

Tieto roboty dokážu odstrániť až 95% olova do jednej hodiny a dokážu byť opakovane použité, pričom sa jedná o veľmi efektívny a lacný spôsob v porovnaní so súčasnými metódami.

Tieto roboty majú niekoľko vrstiev. Vonkajšia grafénová vrstva absorbuje olovo. Stredná vrstva niklu spôsobí, že roboty sú feromagnetické, takže ich smer pohybu je možné externe ovládať pomocou magnetického poľa. Vnútorná vrstva z platiny umožňuje robotom pohon vo vode. Keď sa pridá do znečistenej vody peroxid vodíka, platina začne pôsobiť na peroxid vodíka a začnú vznikať mikrobubliny kyslíka ako dôsledok ich chemickej reakcie. To poháňa roboty vpred.

Keď mikroroboty ukončia proces čistenia vody, magnetom sú vytiahnuté z vody a následne sú v kyslom roztoku očistené od olova a môžu byť opätovne použité.

„Plánujeme vyrobiť podobné roboty aj na čistenie iných druhov kontaminantov a súčasne chceme znížiť výrobné náklady a začať ich sériovo vyrábať.“ Povedal Samuel Sánchez spoluautor na projekte. 

Kombinácia robotov s vlastným pohonom a viacerými funkčnými vrstvami otvára dvere aj pre podobné aplikácie napríklad v oblasti medicíny, kde by roboty priamo v tele aplikovali lieky.

Zdroj: phys.org

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?