Lietajúci Dragon Drone dokáže počas letu meniť svoj tvar

Študentom v Tokiu sa prednedávnom podarilo vytvoriť doposiaľ nevídaný typ modulárneho drona. Táto novinka sa skladá z mnohých vzájomne prepojených modulov, ktoré dronu umožňujú transformovať tvar priamo počas letu a prispôsobiť sa tak prostrediu.

Japonskí študenti za pomoci skúsených odborníkov zostavili v univerzitnom laboratóriu JSK nový typ zloženého drona, ktorý sa skladá zo štyroch autonómnych, no vzájomne prepojených dronov. Každá zo štyroch častí disponuje dvojicou vrtúľ, ktoré okrem funkcie vzlietnutia, dopomáhajú svojou vysokou pohyblivosťou aj k tvarovej transformácii drona v priestore. Okrem toho, že sa dron dokáže transformovať do tvaru kruhu, štvorca či špirály, nerobí mu problém autonómne meniť svoj tvar v závislosti od priestoru.

Vďaka špeciálnym prepájacím kĺbom umiestnením medzi štyrmi hlavnými modulmi, sa jednotlivé časti dronu môžu otáčať a prispôsobovať prostrediu bez toho, aby ovplyvnili alebo obmedzili ďalšie autonómne moduly. Dragon Drone funguje na základe systému Intel Euclid, pričom lietať môže celé 3 minúty.

Dragon Drone

Zaujímavosťou však je, že aj keď je Dragon Drone momentálne zložený len zo štyroch jednotlivých modulov, je možné zostaviť jeho obdobu, ktorá by pozostávala až z dvanástich autonómnych častí.

Fan Shi, ako člen vývojového týmu podieľajúceho sa na tvorbe tejto novinky uviedol: „Robot sa zdá byť ideálnou platformou pre leteckú manipuláciu. Už teraz sa teším na ďalšie aplikácie a výskum.

Otázka presného využitia nového typu drona ostáva zatiaľ nezodpovedaná, avšak podľa najnovších predpokladov bude mať táto technológia využitie vo viacerých druhoch výrobného priemyslu. Dragon Drone má totiž oproti iným dronom či robotickým zariadeniam v priemysle jednu veľkú, kľúčovú výhodu. Vďaka svojej pohyblivostiprispôsobivosti sa dokáže bez akýchkoľvek ťažkostí pohybovať aj v malom a mnohokrát prekážkami obmedzenom priestore.


Zdroj: theverge.com, spectrum.ieee.org

Autor: Dominika Ďuricová

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?