Lietadlo na solárny pohon prvýkrát v histórii obletelo celý svet

26.júla 2016 – Lietadlo Solar Impulse, ktorého jedným z hlavných partnerov na projekte je spoločnosť ABB, obletelo svet. Ukázalo tým, že ľudia dokážu mnoho vecí aj bez ničenia svojej planéty.

Solar.Impuls_DSC2305

Solar Impulse prepísalo históriu ukončením historicky prvého obletu Zeme výlučne za pomoci slnečnej energie. Lietadlo pristálo v mieste svojho štartu – Abú Dhabí o 4.05 miestneho času po poslednom lete z egyptskej Káhiry, ktorý trval 48 hodín a 37 minút.

“Ide naozaj o historický úspech s dôležitým významom,” povedal výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer. “Jasne ukazuje, že za pomoci inovatívnych myšlienok a čistých technológií ľudia dokážu žiť aj bez ničenia planéty. V mene celého ABB blahoželám Bertrandovi Piccardovi, André Borschbergovi a celému tímu Solar Impulse. Sme nesmierne hrdí, že sme mohli byť súčasťou tohto výnimočného projektu.”

Spoločnosť ABB uzavrela partnerstvo na poli inovácií a technológií s tímom Solar Impulse na základe ich podobnosti: to, čo Solar Impulse dosahuje vo vzduchu, ABB robí na zemi ako priekopník vo svete výkonových a automatizačných technológií už 125 rokov, odkedy pôsobí vo Švajčiarsku.

“Je to historické prvenstvo pre obnoviteľnú energiu a čisté technológie nielen v letectve”, povedal pilot Solar Impulse a zároveň iniciátor a riaditeľ projektu Bertrand Piccard.” Skĺbením našich skúseností a znalostí mohli Solar Impulse a ABB ukázať, ako sa prelomové technológie dokážu pretaviť do výnimočných riešení a ako môžeme efektívne a účinnejšie elektrickú energiu vyrábať, uskladňovať a využívať pre čistejší svet.”

Spoluzakladateľ projektu Solar Impulse a zároveň pilot André Borschberg jeho slová len potvrdzuje:

“Táto misia by nebola možná bez skúseností a podpory firmy ABB a ďalších organizácií, ktoré k projektu prispeli. Pritom nejde len o samotné technológie ale aj o ľudí, ktorí v celom projekte zohrali dôležitú úlohu ako súčasť personálu na zemi.”

Pri pokuse obletieť svet musel Solar Impulse čeliť viacerým výzvam, ktoré pre svojich zákazníkov na zemi rieši spoločnosť ABB, ako napríklad vyťaženie čo najväčšieho objemu energie zo solárnych buniek, integráciu obnoviteľnej energie do distribučných systémov a efektívnejšie využívanie elektrickej energie.

Počas letu okolo sveta mal Solar Impulse niekoľko zastávok na 4 kontinentoch (Ázia, Severná Amerika, Európa a Afrika) a letel ponad dva oceány (Tichý a Atlantický) ako aj ponad Stredozemné more a Arabský poloostrov. Počas tejto cesty zaznamenalo lietadlo v aviatike niekoľko nových rekordov, vrátane najdlhšieho sólo letu v lietadle (117 hodín a 52 minút), ktorý stanovil André Borschberg pri lete z Japonska na Havajské ostrovy. Bertrand Piccard zas ako prvý človek na svete preletel naraz Atlantický oceán výlučne za pomoci slnečnej energie.

ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má  zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Viac informácií:
Media Relations
Saswato Das
Antonio Ligi, Sandra Wiesner
Tel: +41 43317 7111
media.relations@ch.abb.com
 
ABB Ltd
Affolternstrasse 44
8050 Zurich
Switzerland

[printfriendly]

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: