Inteligentné elektromery – cesta k úsporám na energii?

Milióny ľudí v Britských domácnostiach sú už len krok od toho aby vlastnili nový typ moderných meracích zariadení spotreby elektrickej energie, tzv. inteligentné elektromery – technológia, ktorá zbiera informácie o aktuálnej spotrebe zariadení v domácnosti a posiela ich naspäť dodávateľovi energie, čo eliminuje potrebu vlastniť štandardný elektromer.

Čo je však ešte dôležitejšie, inteligentný elektromer poskytuje informácie spotrebiteľovi ako spätnú väzbu počas dňa. Na základe údajov, ktoré spotrebiteľ získa, zistí, kde míňa najviac a kde môže ušetriť. V konečnom dôsledku by to malo pomôcť spotrebiteľom získať celkový prehľad a vytvoriť nové návyky vo využívaní spotrebičov, čo by malo viesť k efektívnejšiemu využívaniu elektrickej energie celkovo.

Európska Únia vyhlásila, že jej členovia musia poskytnúť ľuďom a domácnostiam inteligentné elektromery do konca roka 2020. V súčasnosti ich už využíva okolo dvoch miliónov domácností a firiem vo Veľkej Británii.

Podľa prieskumov použitie inteligentných elektromerov v priemere ušetrí domácnosti okolo £26 ročne (33 euro). Podľa odhadov Britskej vlády to môže viesť až k úsporám okolo £6 miliárd (7,6 miliardy eur) do roku 2020.

Britské štátne oddelenie pre energiu hovorí: „Inteligentné elektromery pomôžu rodinám a firmám aby mali plnú kontrolu a prehľad nad spotrebou energie, čo bude viesť k lepšiemu využitiu energie.“

Britská vláda sa rozhodla, že aj keď tieto elektromery nebudú povinné, zaplatia ich nakoniec daňoví poplatníci.

Zdroj: bbc

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?