Hyundai Elevate je neuveriteľný robotický elektromobil

Je to robot aj elektromobil v jednom! Hyunadi mení svet automobilov svojím nadčasovým konceptom Elevate, bezproblémovo zdolávajúcim prekážky, ktoré sú pre bežný automobil absolútne nedostupné.

Hyundai predstavil koncept Elevate na CES 2019 (spotrebiteľská elektronická výstava) v Las Vegas. Koncept spája prvky robotiky a elektromobilu. Tento neskutočný koncept by mal v budúcnosti slúžiť prioritne pre oblasť núdzovej pomoci, ale aj pre nadšencov, ktorí si radi zajazdia po nebezpečnom alebo ťažko dostupnom teréne. Elevate je spoločnosťou Hyundai označené ako UMV, Ultimate Mobility Vehicle – vozidlo maximálnej mobility.

Hyundai Elevate

Hyundai Elevate

Tenké telo vozidla má dostatok miesta na nosenie nosítka s pacientom na palube a veľké bočné dvere môžu slúžiť pre ošetrenie pacientov na mieste. Rozpínacie nožičky s kolesami na koncoch umožňujú pohyb vozidla po rôznych terénoch, pretože sa môžu pohybovať ako normálne kolesá alebo sa môžu rozšíriť, aby prechádzali cez prekážky alebo hrubú zem. Zvládne sa vyšplhať na 152 cm vysokou stenu, prekročiť rovnako širokú dieru a roztiahnuť nohy s kolieskami na až 457 cm. Všetko to dokáže za súčastného udržania nehybnej karosérie, takže neovplyvňuje ošetrovanie pacienta vo vnútri automobilu.

“Keď zasiahne tsunami alebo zemetrasenie, súčasné záchranné vozidlá dokážu poskytnúť iba osoby s prvou odpoveďou na okraji trosiek. Musia ísť po zvyšnej ceste pešo. Elevate sa môže dostať na scénu a vyliezť sa priamo nad povodňovým úlomkom alebo rozdrveným betónom,” povedal John Suh, viceprezident spoločnosti Hyundai a vedúci divízie CRADLE so zameraním na roboty.

Hyundai Elevate

Hyundai Elevate

Hyundai vyvinul Elevate primárne pre núdzové použitie, no konštruktéri dodávajú, že Elevate bude používať modulárnu konštrukciu, takže by sa mohli pridať ďalšie prílohy alebo súpravy. Spoločnosť Hyundai už ukázala taxi verziu Elevate, ktorá by mohla pomáhať imobilným ľuďom jednoduchšie nasadať do auta, nakoľko sa konštrukcia dokáže bezproblémovo zdvihnúť do výšky.


Zdroj: digitaltrends.com, carmagazine.co.uk

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 3
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?