Grafén – materiál tvrdší ako diamant

Zmení tento materiál v budúcnosti svet?

Vraví sa, že grafén bude meniť svet. Od jeho objavenia pred desaťročím oslavujú vedci a technickí guruovia grafén ako zázračný materiál, ktorý by mohol nahradiť silikón v elektronike, zvýšiť účinnosť batérií, trvanlivosť a vodivosť dotykových obrazoviek a pripraviť medzi iným cestu lacnej termálnej elektrickej energie.

Má hrúbku jedného atómu, je pevnejší ako oceľ, tvrdší ako diamant a je jedným z najvodivejších materiálov na svete.

Avšak predtým, než sa výrobky z grafénu dostanú na trh, je potrebné prekonať viacero prekážok. Vedci sa stále snažia porozumieť základným fyzikálnym vlastnostiam tohto unikátneho materiálu. Veľkým problémom je tiež jeho výroba a ešte väčším výroba bez zostatkových nečistôt.

Už vieme, že silne reagujúce elektróny v graféne sa správajú ako tekutina. Ako to pomôže pri priemyselnom využití grafénu?

Aby bolo možné sledovať hydrodynamický systém, musel tím najskôr vyvinúť presný spôsob merania prenosu tepla elektrónmi v rámci systému. Bola to veľmi náročná úloha, hovorí spoluvýskumník Dr. Kin Chung Fong, ktorý je vedeckým pracovníkom v spoločnosti Raytheon BBN Technology.

Materiály vedú teplo dvomi spôsobmi: prostredníctvom vibrácií v atómovej štruktúre alebo mriežke a prenosom samotnými elektrónmi.

„Museli sme nájsť šikovný spôsob ako ignorovať tepelný prenos z mriežky a zamerať sa iba na to, koľko tepla prenesú elektróny,“ hovorí Fong.“

Tím sa z tohto dôvodu rozhodol pre meranie hlasitosti. Pri konečnej teplote sa elektróny pohybujú nepravidelne, čím je teplote vyššia, tým je pohyb hlasnejší.

„Premena tepelnej energie na elektrický prúd a naopak je v prípade bežných materiálov je veľmi komplikovaná,“ hovorí Lucas. „Ale v prípade čistého grafénu neexistuje v zásade žiadne obmedzenie toho, ako kvalitné zariadenie môžete z neho vyrobiť.“


Zdroj: phys

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?