Grafén – materiál tvrdší ako diamant

Zmení tento materiál v budúcnosti svet?

Vraví sa, že grafén bude meniť svet. Od jeho objavenia pred desaťročím oslavujú vedci a technickí guruovia grafén ako zázračný materiál, ktorý by mohol nahradiť silikón v elektronike, zvýšiť účinnosť batérií, trvanlivosť a vodivosť dotykových obrazoviek a pripraviť medzi iným cestu lacnej termálnej elektrickej energie.

Má hrúbku jedného atómu, je pevnejší ako oceľ, tvrdší ako diamant a je jedným z najvodivejších materiálov na svete.

Avšak predtým, než sa výrobky z grafénu dostanú na trh, je potrebné prekonať viacero prekážok. Vedci sa stále snažia porozumieť základným fyzikálnym vlastnostiam tohto unikátneho materiálu. Veľkým problémom je tiež jeho výroba a ešte väčším výroba bez zostatkových nečistôt.

Už vieme, že silne reagujúce elektróny v graféne sa správajú ako tekutina. Ako to pomôže pri priemyselnom využití grafénu?

Aby bolo možné sledovať hydrodynamický systém, musel tím najskôr vyvinúť presný spôsob merania prenosu tepla elektrónmi v rámci systému. Bola to veľmi náročná úloha, hovorí spoluvýskumník Dr. Kin Chung Fong, ktorý je vedeckým pracovníkom v spoločnosti Raytheon BBN Technology.

Materiály vedú teplo dvomi spôsobmi: prostredníctvom vibrácií v atómovej štruktúre alebo mriežke a prenosom samotnými elektrónmi.

„Museli sme nájsť šikovný spôsob ako ignorovať tepelný prenos z mriežky a zamerať sa iba na to, koľko tepla prenesú elektróny,“ hovorí Fong.“

Tím sa z tohto dôvodu rozhodol pre meranie hlasitosti. Pri konečnej teplote sa elektróny pohybujú nepravidelne, čím je teplote vyššia, tým je pohyb hlasnejší.

„Premena tepelnej energie na elektrický prúd a naopak je v prípade bežných materiálov je veľmi komplikovaná,“ hovorí Lucas. „Ale v prípade čistého grafénu neexistuje v zásade žiadne obmedzenie toho, ako kvalitné zariadenie môžete z neho vyrobiť.“


Zdroj: phys

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona. Ochrana osobných údajov 

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: