Go and See formou študijnej cesty

Chceme sa zlepšovať, no nevieme ako ďalej. Trpíme podnikovou slepotou a radi by sme sa inšpirovali „u lepších“. Naši ľudia tvrdia, že metódy ktoré chceme aplikovať, nikde nefungujú a chceli by sme im ukázať pozitívne príklady. Pri stretnutiach vo firmách tieto vety často zaznievajú z úst manažérov, ktorí chcú s týmito problémami pomôcť. Jednou z foriem „pomoci“ môže byť exkurzia, kde sa dajú mnohé veci „ohmatať“ z praktickej stránky. Nie nadarmo sa vraví: „Lepšie raz vidieť ako sto krát počuť“.

Aj v tomto roku IPA Slovakia zorganizovala pre pätnástich pracovníkov partnerských firiem študijnú cestu nazvanú European Study Tour 2016. Počas jedného týždňa sme navštívili firmy v Českej republike, Nemecku a Rakúsku.

Hlavné „heslá“ akcie boli:

  • Inšpirácia do budúcna
  • Informácie a skúsenosti priamo od riešiteľov a vlastníkov procesu
  • Učiť sa od najlepších a možnosť porovnať sa s nimi
  • Nadviazať kontakty
  • V neposlednom rade spoznať kultúru, ochutnať tradičné jedlá a vidieť pekné mestá

mapaSnažili sme sa vybrať rôzne firmy. Japonský a nemecký prístup, sériovú, aj zákazkovú výrobu, automotive, ale aj štandardnú výrobu. No aj na túto tour sme pripravili niečo špeciálne. Myslím, že sa nám podarilo namixovať zaujímavý kokteil pre každého a počas exkurzií vo firmách Koyo, Kiekert, Lean Centrum a závod Škoda, Linet, VölklStraubing, Pivovar Erdingera, nakoniec firme KTM si každý účastník našiel inšpiráciu pre seba.

Začali sme pondelkom v Žiline. Prvou zastávkou bola špičková firma Koyo Bearings Česká republika s. r. o. sídliaca v Bystovahoch blízko Olomouca. Firmou, ktorá je lídrom vo výrobe ložísk, nás sprevádzal sám riaditeľ spoločnosti. Prezentoval nám japonský prístup a princípy postavené na vizualizácii, jednoduchosti a dennodennej práci s ľuďmi. Ak ľudia na pilotnom projekte „pochopia a kúpia“, tak následný efekt zavedených metód je výborný. Ocenením je dôvera japonských majiteľov pre lokálny manažment.

Obr. 1: Foto vo vstupnej hale závodu Koyo

Obr. 1: Foto vo vstupnej hale závodu Koyo

Presunuli sme sa do mesta Přelouč, kde ma závod spoločnosť Kiekert-CS, s. r. o., ktorá je najväčším výrobcom automobilových zámkov na svete. Vo firme je kľúčovým pojmom inovácia, o čom svedčí veľké množstvo patentov. Videli sme vysoký stupeň automatizácie montáže a hlavne logistiky, ktorá dokáže mnohé činnosti vykonávať autonómne ako je napríklad optimalizácia usporiadania materiálu, vykonávanie inventúry, vychystávanie dielov podľa potreby výroby a mnoho iných. Zaujímavosťou je, že firma pre zachovanie flexibility a časté zmeny dizajnu svojich produktov si sama konštruuje aj linky, na ktorých zámky následne vyrába.

Obr. 2: Foto pred firmou Kiekert

Obr. 2: Foto pred firmou Kiekert

Presúvame sa do Mladej Boleslavy, aby sme mohli vidieť, ako trénuje Škoda Auto svojich pracovníkov. Navštívili sme najväčšie Lean Centrum Škoda. V tréningovom centre vo veľkosti skoro 6-tisíc m2 prebieha niekoľko kurzov a to od základných zručností ako napríklad dobrý dosah či videnie, až po najnáročnejšie montáže káblových zväzkov.

Škoda tam preškolí ročne 6 až 7-tisíc pracovníkov, ktorí tam majú záujem pracovať, alebo stratili výkonnosť a je nutné ich preškoliť. Videli sme tam perfektné tréningy na produktivitu, vyvažovanie liniek, štandardizáciu ergonómiu, TPM  a logistiku.

budova

Obr. 3: – budova Lean Centra Škoda

Ďalšia zástavka bola v malej dedine Želievčice blízko Slaného. Firma Linet vyrábajúca nemocničné a opatrovateľské postele zaujala hlavne

linet

Obr. 4: Foto pred závodom LINET

veľkým množstvom inovácií a v tomto segmente patrí k leadrom na svete. Príbeh firmy, ktorej majiteľ z priestorov bývalého družstva vybudoval moderný závod, ktorý už pohltil aj konkurentov v Európe, je jedinečný. Vo výrobe s veľkým množstvo technológií a na montážnych linkách bolo možné vidieť množstvo zaujímavých riešení zvyšujúcich hlavne produktivitu práce.

Vraví sa, že „všetkého veľa škodí“. Preto sme tretí deň poňali voľnejším štýlom. Po štyroch exkurziách bolo potrebné vytvoriť priestor na vstrebanie myšlienok a na to je mesto Mníchov ako stvorené. Ponúka veľa zaujímavých miest a my sme pre účastníkov vybrali BMW múzeum a futbalový štadión Allianz Arena Bayern Mníchov. Zaujímavé bolo zistenie, že aj na štadióne bolo možné vidieť inšpiráciu v oblasti výroby. Pojmy ako prietok a synchronizácia napríklad pri odchode zo štadiónu,

jednoduchá vizualizácia, kapacita, prestavenie napríklad zo sedenia na státie a inovácie nie sú teda bežné len vo výrobe, ale aj vo „firme“ akou je futbalový štadión.

Stadion

Obr.5: Vybraná skupina účastníkov pred štadiónom

Po voľnom dni bolo ďalšou zastávkou mestečko Strauging, kde má sídlo spoločnosť Völkl International. Vo firme vyrábajúcej hlavne zjazdové lyže sme mali možnosť prejsť celý výrobný proces od dizajnovania nových modelov až po expedíciu. Videli sme voľnejší prístup v usporiadaní pracoviska a neštandardizované oblečenie v práci. Na druhej strane veľmi slušné pracovné tempo a kvalitu.

ErdingerPredposledná zastávka bola z iného „súdka“ a to pivového. Navštívili sme pivovar Erdinger Weissbier, producenta svetovo najobľúbenejšieho pšeničného piva. Počas trojhodinového programu sme videli komplexný pohľad na pivovarnícky proces, vrátane fľaškovania a tešili sme sa na možnosť ochutnávky.

Posledná zastávka na spiatočnej ceste cez Rakúsko bola firma KTM. Fanúšikovia motošportu si prišli na svoje a exkurzia naprieč montážou a výrobou motorov bola obohatená aj sprievodcom, ktorý vo firme viac ako 20 rokov pracoval a mal bohaté skúsenosti nielen zo súčasnosti, ale aj histórie. Heslo „KTM musí ísť“ robí túto značku výnimočnou a zákazníci na novú motorku čakajú v poradovníku. Zaujímavosťou je určite vlastné učilište, ktorého väčšina absolventov ostáva v KTM pracovať, ale aj to, že odborové hnutie konštruktívne spolupracuje s vedením spoločnosti a cítiť tu aj dôraz na ekonómiu pohybov a ergonómiu.

ktm

Po 2200 kilometroch sme sa v piatok večer po náročných presunoch vrátili domov. Boli sme však plní inšpirácií, zážitkov a fotografií. Podľa spätnej väzby účastníkov to bol poučný týždeň a neváhali by sa zúčastniť na podobnej akcie aj v budúcnosti.

Zaujal vás program? Pridajte sa ku nám v októbri 2016, keď navštívime znova viacero zaujímavých firiem v strednej Európe. Aktuálny program nájdete tu: http://www.ipaslovakia.sk/sk/vzdelavanie/kalendar/european-study-tour-ii-2016

Tešíme sa na vás.

 Autor: Matúš Višňanský, IPA Slovakia, s.r.o.

[simppleboxshortcode]

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?