Frekvenčný menič vyrieši potrebu riadenia rýchlosti otáčok motora

Frekvenčný menič je statické konverzné zariadenie potrebné na riadenie rýchlosti otáčania asynchrónnych elektromotorov. Postará sa o plynulú reguláciu otáčok motora, jeho rozbeh, dobeh a iné rôzne ďalšie zmeny.

Regulácia rýchlosti otáčania sa môže vykonávať aj pomocou takých zariadení, ako je mechanický variátor, hydraulická spojka a iné. Ale všetky tieto metódy majú značné nevýhody, medzi ktoré patrí zložitosť použitia, nízka kvalita práce, vysoké náklady a malý rozsah regulácie.

Aby sa predišlo týmto problémom, pomôže frekvenčný menič pre konkrétny elektromotor. V tomto prípade sa regulácia otáčok vykonáva zmenou napájacieho napätia a frekvencie motora. Účinnosť takéhoto zariadenia dosahuje 98 % a riziko vzniku a vývoja havarijných situácií sa výrazne znižuje.

Prečo a kde potrebujeme frekvenčný menič?

Použitie meničov energie v elektrickom pohone je spôsobené najmä potrebou riadiť rýchlosť otáčania elektromotorov. Väčšina primárnych zdrojov elektriny (priemyselná a domáca sieť striedavého prúdu, kontaktná sieť elektrickej dopravy a batérie), úroveň výstupného napätia a jej frekvencia sa nemenia. Zmena rýchlosti jednosmerného motora sa zároveň a zvyčajne vykonáva zmenou úrovne napätia aplikovaného na vinutie kotvy.

Medzi týmto motorom a napájacou sieťou sa nachádza špeciálny menič usmerňovača riadeného elektrickou energiou. V posledných rokoch sa tieto konvertory rýchlo vyvinuli a skutočne zmenili tvár moderného elektrického pohonu.

Väčšina moderných frekvenčných meničov má dva stupne premeny energie a pozostáva z usmerňovača, vyhladzovacieho filtra a meniča. Usmerňovač premieňa striedavý prúd na jednosmerný prúd, filter vyhladzuje zvlnené výstupné napätie usmerňovača a menič ho konvertuje späť s nastaviteľnou úrovňou napätia a frekvenciou.

Moderné frekvenčné meniče sa líšia v úrovniach výkonu: od tých s kapacitou niekoľkých stoviek wattov, ktoré sa zmestia do dlane vašej ruky, ku konvertoru triedy multimegawatt, ktoré si vyžadujú špeciálnu miestnosť pre ich inštaláciu.

Líšia sa aj účelom a funkčnosťou a tie najlepšie vám vždy a v prípade aktuálnej potreby dodá vyboelectric.sk


Zdroj: vyboelectric.sk

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?