Elektromobily majú takmer rovnaké emisie ako spaľovacie motory

Elektromobily síce nevypúšťajú rovnaké množstvo emisií CO2 ako ich príbuzní s vnútorným spaľovaním, ale keď sa pozrieme na iný typ znečistenia – tzv. znečistenie pevnými časticami, nedá sa povedať, že neznečisťujú ovzdušie.

Podľa novej štúdie publikovanej v časopise ScienceDirect, z dôvodu, že majú elektromobily vyššiu hmotnosť, produkujú približne rovnaké množstvo pevných častíc ako autá s benzínovým a dieselovým motorom.

Zmes pevných častíc obsahuje zmes uhľohydrátov, olova, zinku a železa rozptýlených vo vzduchu. Aj keď nie sú v plynnom skupenstve, ide stále o znečistenie vzduchu a niekedy sa nazýva aj „znečistenie pevnými časticami“

„Početné vedecké štúdie odhalili spojitosť medzi vplyvom znečistenia časticami a celou škálou problémov napr. predčasným úmrtím u ľudí s chorobami srdca alebo pľúc, srdcovým infarktom, nepravidelným srdcovým rytmom, zhoršením astmy, zníženou funkciou pľúc a zvýšenými respiračnými symptómami, napr. podráždením dýchacích ciest, kašľom alebo sťaženým dýchaním,“ uvidela Agentúra na ochranu životného prostredia USA.

Výfukové plyny obsahujú pevné častice, ale keďže sa výrobcovia áut sústredili na zníženie emisií motorov, v súčasnosti z nich už pochádza iba 10 až 15 % pevných častíc vyprodukovaných modernými motormi s vnútorným spaľovaním. Väčšina pochádza namiesto toho z pneumatík, bŕzd a prachu zvíreného z povrchu ciest.

Vozidlá s elektrickým pohonom samozrejme nemajú žiadne výfukové emisie. Avšak keďže sú v priemere o 24 % ťažšie, štúdia ukázala, že elektromobily vyprodukujú viac pevných častíc z pneumatík a bŕzd a tiež zvíria viac častíc na cestách.

Keď zhodnotíte výhodu elektromobilov a teda žiadne výfukové plyny s nevýhodou dodatočnej váhy, sú podľa štúdie z hľadiska celkových emisií pevných častíc elektromobily iba o 1 až 3 % čistejšie ako vozidlá s vnútorným spaľovaním.

Zdroj: digitaltrends.com

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?