Elektromobil stanovil nový rekord v zrýchlení

Závodný elektromobil, ktorý skonštruovali švajčiarski študenti, prekonal svetový rekord v zrýchlení v kategórií vozidiel poháňaných na batérie.

Závodný elektromobil, ktorý skonštruovali švajčiarski študenti, prekonal svetový rekord v zrýchlení v kategórií vozidiel poháňaných na batérie.

Z nuly na stovku mu to trvalo len 1,513 sekundy, čím o štvrť sekundy pokoril predošlého držiteľa rekordu, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu automobilu, ktorý jazdí na benzín v podobnom čase. Grimsel ako automobil pomenovali jeho tvorcovia, potreboval na zdolanie tohto rekordu len 30 metrov na okruhu, aby stanovil nový míľnik na poli elektroautomobilov.

Predošlý rekord, v ktorom došlo k rovnakému zrýchleniu z nuly na stovku za 1,779 sekundy, stanovil tím zo štutgarskej univerzity minulý rok. Na porovnanie treba podotknúť, že Porshe 918 hybrid, ktoré mnohí považujú za najrýchlejšie auto, ktoré kedy opustilo brány automobilky, potrebovalo 2,2 sekundy na to, aby dosiahlo rovnakú rýchlosť.

Grimsel skonštruovala skupina tridsiatich študentov z Technickej univerzity v Zürichu a Technicko-filozofickej univerzity v Lucerne. Okrem pneumatík, článkov akumulátora a riadiacej jednotky, takmer všetci komponenty automobilu boli vyhotovené na zákazku. Ako vo svojom vyjadrení uviedli študenti z Zürichu, pohon 4×4 bol kľúčový pre okamžité zrýchlenie. Grimsel má na každom kolese namontovaný silný motor, pomocou ktorého počas jazdy dosahuje maximálny krútiaci moment a navyše má premyslený systém regulácie hnacieho sklzu. Vďaka dielom z uhlíkového vlákna, ktoré sa použili na jeho zostrojenie, má hmotnosť len 168 kilogramov.

Rekord v zrýchlení z nuly na stovku Grimsel dosiahol na okruhu Dubendorf v blízkosti Zürichu. Grimsel nie je len tak hocijaký prototyp. Vo veľkej miere sa využíva aj na študentské preteky formúl.

Zdroj: bbc.com; titulný obrázok: ethz.ch

[simppleboxshortcode]

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?