Citroën Ami One ako prototyp mestského elektromobilu

Známa automobilová značka Citroën navrhla šikovný, jednoducho ovládateľný elektomobil, ktorý bude možné šoférovať už od veku 15 rokov.

Praktický Citroën Ami One je prototypom mestského cenovo dostupného vozidla, s ktorým zaparkujete takmer kdekoľvek. Vyznačuje sa živým, moderným vzhľadom, pričom určený je pre dvoch spolujazdcov.

Nový elektormobil bude 2,5 m dlhý, 1,5 m široký a len 1,5 m vysoký, pričom jeho váha bude len 425 kg. Batéria zabudovaná v podlahe vozidla vydrží na jedno nabitie jazdu do 100 km, čo bohato vystačí na každodenné mestské využívanie. Maximálna rýchlosť nového Citroënu bude 45 km/h, pričom tradičnú prístrojovú dosku nahradí 5 palcový displej. Výhodou je rýchle nabíjanie batérie elektromobilu, ktoré trvá menej ako 2 hodiny.

Zaujímavosťou je odomykanie dverí, keďže šofér bude môcť vozidlo odomknúť pomocou QR kódu vďaka skeneru zabudovaného do rukoväti dverí. Špecifikom týkajúcim sa dverí, bude aj ich smer ich otvárania. Zatiaľ čo spolujazdec bude dvere otvárať do klasického smeru, dvere šoféra sa budú otvárať opačne.

Aplikácia, na ktorú sa šofér bude môcť pripojiť vďaka smartfónu poskytne informácie týkajúce sa spotreby energie či výdrže batérie, ako aj hlasovú navigáciu, ktorá šoféra usmerní k najbližšej nabíjacej stanici. Používanie nového Citroëna bude pravdepodobne založené na báze krátkodobého či dlhodobého prenajímania.

Špecifikom a zároveň výhodou malého vozidla bude možnosť jeho šoférovania aj pre osoby mladšie ako 18 rokov a to v niektorých krajinách dokonca aj bez vodičského preukazu. Na Slovensku by toto vozidlo spadalo do skupiny AM, čo umožňuje jeho riadenie osobám od veku 15 rokov.

Cieľom elektomobilu je znížiť enormné množstvo smogu a dopravného hluku vo veľkomestách a prispieť tak k šetreniu životného prostredia. Informácie o tom, kedy bude Citroën Ami One v predaji, či aká bude jeho cena, spoločnosť Citroën zatiaľ neposkytla. Je však možné, že bližšie informácie budú poskytnuté na autosalóne v Ženeve, ktorý sa uskutoční už v marci 2019.


Zdroj: techbox.dennikn.sk, techpedia.ta3.com, auto.sme.sk

Autor: Dominika Ďuricová

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 2
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?