Cestovanie elektroautami po Európe onedlho realitou

Projekt IONITY prináša stovky nových nabíjacích stojanov a myslí sa v ňom aj na Slovensko.

Elektromobilita v Európe rastie raketovým tempom. Len za posledný rok sa podľa asociácie Asociácie európskych výrobcov trh elektrických automobilov rozšíril o 38,7 %. Automobiloví giganti preto spájajú sily v spoločnom projekte IONITY, ktorý podčiarkuje potrebu investícií do výkonnej infraštruktúry pre narastajúci počet elektrických vozidiel, ktoré dokážu svojich majiteľov prepraviť aj na dlhé vzdialenosti.

IOINITY je spoločný projekt automobiliek BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a skupiny Volkswagen spolu s Audi a Porsche, v ktorom sa plánuje do roku 2020 sprevádzkovať sieť približne 400 rýchlonabíjacích staníc v 24 krajinách Európy. Hlavným technologickým partnerom a dodávateľom nabíjacích systémov sa stala spoločnosť ABB.

Nová paneurópska sieť rastie rýchlo. Na začiatku leta začala svojmu účelu slúžiť prvá nabíjacia stanica IONITY na švajčiarskej diaľnici A2, pri Neuenkirchu neďaleko Lucernu. Pre motoristov je tu šesť najmodernejších rýchlonabíjacích staníc Terra HP od ABB, ktoré pri výkone 350kW nabijú batériu elektrického auta na ďalších 200 km za 8 minút. Odvtedy za krátky čas pribudlo do siete IONITY ďalších päť staníc – jedna v Dánsku a po dve Švajčiarsku a Francúzsku. Cestovanie elektromobilom po Európe sa tak stáva realitou.

Do konca tohto roku sa očakáva otvorenie ďalších servisných miest v Európe. Podľa odborníka z ABB Slovensko, Vladimíra Kukučku, je do projektu zahrnuté aj Slovensko a jeho diaľnice. „Nabíjacie stanice ABB patria medzi celosvetovo najrozšírenejšie typy v oblasti rýchleho dobíjania elektrických áut. Sme potešení, že sme sa stali technologickým partnerom v tak náročnom a prestížnom projekte, akým je IONITY. Vyriešením nabíjania počas dlhších trás sa otvorí nový priestor pre rozvoj elektromobility aj v našom regióne.“, hovorí Vladimír Kukučka.

Nabíjacie stojany ABB Terra HP inštalované pri Neuenkirchu, sú prvými inštaláciami v Európe, kde nabíjacie káble ochladzuje kvapalina. Určené sú autám s nabíjacím štandardom CCS, ktorý patrí medzi najpoužívanejšie, no ABB dokáže stojan Terra HP dodať aj s nabíjacím štandardom CHAdeMO.

Všetky nabíjacie stanice ABB Terra HP ponúkajú bezproblémové „tankovanie“ a jednoduchý platobný systém prostredníctvom smartfónu. Zákazník potrebuje naskenovať čiarový kód stanice, zadať svoje údaje a autorizovať platbu. Po pilotnej prevádzke, v ktorej bolo nabíjanie na prvých staniciach bezodplatné, prichádza IONITY s uvádzacími cenami. V úvodnej fáze zaplatí motorista za jedno nabíjanie 8€.

Spoločnosť ABB patrí v súčasnosti medzi svetových lídrov v oblasti nabíjacích staníc pre elektromobily na jednosmerný (DC) prúd. Momentálne je vo svete v prevádzke už viac ako 8 000 DC nabíjacích stojanov od ABB inštalovaných vo viac ako 60 krajinách. 


zdroj: electrek.co, zdroj titulnej fotografie: electrek.co

“Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme”

  • 4
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?