CEIT dostal zelenú na ďalšie inovácie v ŠKODA AUTO

ŽILINA, 2. september 2016 – ŠKODA AUTO, najväčší výrobca automobilov v Českej republike, potvrdil pokračovanie spolupráce pri automatizácii internej logistiky so spoločnosťou CEIT (Central European Institute of Technology). CEIT má v nasledujúcich rokoch dodať do ŠKODA AUTO ďalšie unikátne technológie na báze bezobslužných automatických robotických ťahačov. Kontrakt zahŕňa rozšírenie súčasného logistického systému CEIT a pokrytie ďalších logistický potrieb automobilky s cieľom zvýšiť produktivitu a kvalitu a naopak, znížiť celkové logistické náklady.  CEIT a ŠKODA AUTO spolupracujú už piaty rok, ďalším míľnikom je aktuálne prebiehajúci projekt s novým typom automatickej navigácie. ŠKODA AUTO tak opäť potvrdí, že patrí k európskej špičke v logistických inováciách.

Prvý ťahač CEITruck, vrátane automatických periférií, začal jazdiť v montážnej hale automobilky v septembri roku 2011. Odvtedy je v závode už takmer 130 robotických vozíkov s množstvom špeciálnej techniky, ktoré  prevážajú potrebné komponenty k montážnym linkám, podľa taktu liniek a dokonca aj vtedy, keď ich systém sám privolá. Zvyšujú produktivitu logistiky a súčasne znižujú logistické náklady, do hál priniesli vyššiu úroveň automatizácie a bezpečnosti pri manipulácii s nákladom.

Doposiaľ sa ťahače pohybovali po dráhach vymedzených magnetickou páskou na podlahe. Tá by však už čoskoro mohla byť v ŠKODA AUTO minulosťou. CEIT vyvinul nový druh navigácie, využívajúci laserový skener. Ťahače tak budú flexibilnejšie, ich funkcionalita sa vo väčšej miere presúva do virtuálneho prostredia. Dráhy bude možné meniť rýchlejšie a jednoduchšie, priamo v softvérovom prostredí, ťahače okrem toho dokážu napríklad samé obísť prekážku alebo zorientovať sa v priestore. Nový typ navigácie už automobilka v rámci internej logistiky úspešne otestovala, od leta ich chce v niektorých halách nasadiť naostro.

V priemyselných kruhoch dnes rezonuje pojem Priemysel 4.0, ktorý rozhodne nemožno vnímať ako abstraktný alebo teoretický koncept. Je to naliehavá výzva na aplikáciu konkrétnych riešení a inovácií, vďaka ktorým môžu výrobné podniky promptne zdokonaľovať zaužívané postupy a technológie. CEIT vyvíja práve takéto riešenia pre svojich partnerov z priemyselnej praxe. Sme hrdí na to, že medzi nich patrí aj jeden z najvýznamnejších producentov v Českej republike, závod, ktorý udáva trendy v automatizácii a zlepšovaní výrobných aj logistických procesov,“ povedala Kateřina Gazárková, riaditeľka spoločnosti CEIT CZ, ktorá je zastúpením skupiny CEIT na českom trhu. Ako dodala, nový typ navigácie bude opäť výrazným posunom v modernizácii a napĺňaní výziev štvrtej priemyselnej revolúcie.

Spolupráca CEIT s automobilkou však zďaleka nie je ohraničená len riešeniami pre automatizáciu. Keď ŠKODA AUTO nedávno usporiadala konferenciu o ergonómii v logistike, CEIT bol generálnym partnerom a predstavil (okrem iného) vlastnú  mobilnú aplikáciu na rýchle a jednoduché posúdenie rizikovosti pracoviska. V automobilke dôverne poznajú aj jedinečný interaktívny nástroj na plánovanie výrobných a logistických systémov v 3D prostredí, známy pod názvom CEIT Table. Využívajú tiež virtuálny trenažér z dielne CEIT, ktorý slúži na zážitkové školenie operátorov. Riešenie si nedávno vyslúžilo ocenenie v súťaži Inovatívny čin roka 2015.

Fakt, že sme dlhoročným partnerom významných priemyselných podnikov v regióne strednej Európy, je pre nás záväzkom prinášať vždy nové riešenia, ktoré budú prispievať  k rastu ich konkurencieschopnosti a produktivity,“ uzavrel predseda predstavenstva spoločnosti CEIT, a.s. Miloš Bugan.

 


CEIT (Central European Institute of Technology) je spoločnosť poskytujúca komplexné riešenia z oblasti technických aj procesných inovácií, priemyselnej automatizácie, inteligentnej logistiky, konštrukčného a materiálového inžinierstva. Spĺňajú parametre a obsahujú konkrétne prvky a riešenia iniciatívy PRIEMYSEL 4.0. Poslaním spoločnosti je podpora produktivity, efektivity a rastu konkurencieschopnosti priemyselných podnikov. CEIT je pokračovateľom Slovenského centra produktivity, založeného v roku 1998. Spoločnosť so sídlom v Žiline úspešne pôsobí v regióne Strednej Európy, medzi jej zákazníkov patria významné priemyselné podniky najmä z automobilového, strojárskeho, chemického a elektrotechnického priemyslu.

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?