Budúcnosťou solárnej energie sú priehľadné fotovoltaické články

Poľský startup Saule Technologies už niekoľko rokov vyvíja fotovoltaickú novinku vo forme priehľadných perovskitových solárnych článkov. Dnes je táto fotovoltaická technológia umiestnená na hoteli Henn-na v Japonsku, ako aj na administratívnej budove švédskej spoločnosti Skanska vo Varšave.

Perovskitové solárne články, dnes už využívané ako solárne panely na stenách presklených budov, sú vyrobené zo špeciálneho priehľadného materiálu kryštalickej štruktúry obsahujúcej kalcium-titánový oxid (CaTiO3), známej aj ako perovskitová štruktúra. Solárne články vyrobené z tejto štruktúry sú špecifické práve v tom, že ich účinnosť konverzie svetla na elektrickú energiu bez použitia koncentrátorov sa blíži k úrovni až 28%.

Saule Technologies

Rozdiel medzi bežnýmiperovskitovými solárnymi panelmi je teda v tom, že panely od Saule Technologies dosahujú účinnosť približne 10%,  pričom úroveň účinnosti bežných priehľadných fotovoltaických panelov dosahuje priemerne len 1 – 3 percentá. Cieľom Saule Technologies je však zvýšiť účinnosť panelov na 13-15%.

Autorkou perovskitovských solárnych článkov je poľská vedkyňa a podnikateľka Olga Malinkiewicz, ktorá v roku 2014 založila startup Saule Technologies. Jedným z investorov spoločnosti sa stal aj japonský multimilionár Hideo Sawada, ktorý v roku 2018 umiestnil špeciálne fotovoltaické články na svoj hotel Henn-na.

Saule Technologies

„Som veľmi vďačná za podporu spoločnosti zo strany pána Sawada. Perovskitová technológia má obrovský priemyselný potenciál a ja verím, že stojí za to, aby sme o ňu bojovali,“ uviedla Olga Malinkiewicz.

Okrem toho Saule Technologies od roku 2018 spolupracuje aj so švédskou stavebnou spoločnosťou Skansa, ktorá  využíva perovskitové solárne panely veľkosti 1,3 x 0,9 m na svojej budove vo Varšave. Zaujímavosťou je, že energia nadobudnutá jedným takýmto panelom vystačí napr. na 8 hodinové osvetlenie kancelárie. Podľa Saule Technologies nie je do budúcna vylúčená ani spolupráca s krajinami Blízkeho východu.

Saule Technologies

Ak všetko pôjde podľa plánov Saule Technologies spustí skúšobnú sériovú výrobu svojich článkov už do konca roka 2019, pričom konečný produkt pre komerčné využívanie bude s najväčšiu pravdepodobnosťou dostupný v roku 2021.


Zdroj: sauletech.com, techbox.dennikn.sk, solarninovinky.cz

Zdroj obrázkov: printedelectronicsnow.com, laserfocusworld.com, acenewz.com

Autor: Dominika Ďuricová

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?