Batéria na streche automobilu

Bude v budúcnosti štandardom?

Švédski výskumníci vytvorili prvý model automobilu so strechou a batériou vyrobenými z uhlíkového vlákna na báze dreva, ktoré predstavuje ľahkú a obnoviteľnú alternatívu voči kovom a iným kompozitom.

Aj keď má model veľkosť hračkárskeho auta, prototyp znamená obrovský krok smerom k uskutočneniu vízie o nových odľahčených materiáloch z lesa, ktoré sú jednou z výhod takzvanej bioekonomiky.

Kľúčovou súčasťou uhlíkového vlákna je lignín, čo je základná zložka bunkových stien takmer všetkých rastlín, ktoré rastú na súši. Lignín je druhý najviac rozšírený prirodzený polymér na svete a prekonáva ho už iba celulóza.

Göran Lindbergh, profesor chemického inžinierstva na Kráľovskom technologickom inštitúte KTH, hovorí, že nápad využiť lignín z dreva ako materiál na výrobu elektród pochádza z jeho predchádzajúceho výskumu realizovaného vo výskumnom inštitúte Innventia. Lignínové batérie sa môžu vyrábať z obnoviteľných surovín, v tomto prípade z vedľajšieho produktu, ktorý vzniká pri výrobe papiera.

„Ľahkosť materiálu je mimoriadne dôležitá v prípade elektromobilov, keďže sa tým predlžuje výdrž batérie,“ hovorí Lindbergh. „Uhlíkové vlákna vyrobené z lignínu sú lacnejšie ako bežné uhlíkové vlákna. Inak sú batérie z lignínu na nerozoznanie od bežných batérií.“

Karoséria a batérie z uhlíkového vlákna by sa mohli skombinovať, aby sa súčasne riešila otázka mechanického zaťaženia a uchovávala elektrická energia.

Zdroj: sciencedaily

Zdroj: sciencedaily

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?