Autodiely, bez ktorých bude vaše auto štrajkovať

Autá sú každým rokom sofistikovanejšie a dokonalejšie. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie ich vlastniť, spravovať a monitorovať. Preč sú „netesnosti“ a „krivené štartéry“, postupne sa zabúda na zručnosti pri montáži a demontáži karburátora a nikto nezapaľuje sviečky na otvorenom ohni.

Existuje však niekoľko hlavných doplnkov a dôležitých autodielov, ktoré je stále potrebné sledovať, aby auto správne fungovalo. Ak neviete, ktoré to sú, v našom článku sa s nimi môžete zoznámiť.

Prostredník medzi motorom a prevodovkou – zotrvačník

Zaistiť, aby bol v aute zotrvačník v dobrom stave je nesmierne dôležité. Všetci automobiloví nadšenci predsa vedia, že spojka je jedným z kľúčových systémov každého auta. Hlavnou úlohou spojky je prenášať krútiaci moment na prevodovku.

Tento krútiaci moment by ale bez zotrvačníka nefungoval. Nachádza sa medzi motorom a prevodovkou a je jednou z jeho najdôležitejších častí. Musí vydržať a zvládať veľké zaťaženie, preto sa oplatí myslieť aj na jeho stav.

Vzduchový filter

Má chrániť motor auta pred kontamináciou nasávaným vzduchom. Spravidla sa nachádza v kryte a pozostáva z papierovej vláknitej tkaniny v lamelárnom tvare. Ak je vzduchový filter príliš znečistený časticami nečistôt alebo suspendovanými látkami, vymieňa sa v rámci intervalov kontroly.

Príliš dlhá jazda so špinavým vzduchovým filtrom môže zhoršiť správanie sa výfukových plynov motora a zvýšiť jeho opotrebovanie. Myslite preto aj na jeho výmenu.

Brzdy a ich komponenty

Dodržiavanie intervalov výmeny komponentov bŕzd – najmä platničiek a kotúčov – je predpokladom bezpečnej prevádzky vozidla tiež. Brzdový systém často funguje pri preťažení a vysokých teplotách, čo všetko urýchľuje opotrebovanie jeho komponentov. Brzdové doštičky sa preto musia meniť aspoň raz za 12-17 tisíc kilometrov.

A ani zima, kedy sa využitie vozidla na dlhé výlety eliminuje na minimum, nie je dôvodom na to, aby ste tieto a všetky iné kontroly dôležitých autodielov odkladali na neskôr.

Zdroj obrázka: Hrynevich Yury/Shutterstock.com

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?