4D tlač inšpirovaná prírodou

25.január 2016 (BOSTON) – Tím vedcov z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering (Wyssov inštitút pre biológiou inšpirované inžinierstvo) Harvardovej univerzity a zo školy John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences rozšírili technológiu 3D tlače na mikroúrovni o štvrtý rozmer, čas.

Vedci inšpirovaní prírodnými štruktúrami, napríklad rastlinami, ktoré reagujú na podnety z prostredia a menia podľa nich svoj tvar v priebehu času, predstavili hydrogélové kompozitné štruktúry pre 4D tlač, ktoré menia tvar po ponorení do vody.

V prírode majú kvety a rastliny tkanivové zložky a mikroštruktúry, pomocou ktorých dochádza k dynamickým zmenám tvarov, ktoré sa menia v závislosti od prostredia. Prostredníctvom napodobnenia rôznych zmien tvarov rastlinných orgánov, napr. listov a kvetov v reakcii na podnet z prostredia, vlhkosť alebo teplotu, vytvorila Lewisová a jej tím hydrogélový kompozit na 4D tlač, ktorý je vypočítaný tak, že mení svoj tvar presne podľa požiadaviek. Hydrogélové kompozity obsahujú celulózové vlákna, ktoré pochádzajú z dreva a podobajú sa mikroštruktúram, ktoré umožňujú zmeny tvarov v rastlinách.

V kombinácii s originálnym matematickým modelom, ktorý vytvoril tím a ktorý predikuje ako musí byť 4D objekt tlačený, aby dosahoval predpísané transformovateľné tvary, ponúka nová metóda mnoho nových atraktívnych potenciálnych možností uplatnenia pre technológiu 4D tlače v oblasti inteligentných textílií, spotrebnej elektroniky, biomedicínskych zariadení a tvorbu umelých tkanív.

Zdroj: additivemanufacturing

[simppleboxshortcode]

  •  
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona. Ochrana osobných údajov 

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?

Chyba v texte

Nasledujúci text bude odoslaný našim redaktorom: