4D tlač inšpirovaná prírodou

25.január 2016 (BOSTON) – Tím vedcov z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering (Wyssov inštitút pre biológiou inšpirované inžinierstvo) Harvardovej univerzity a zo školy John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences rozšírili technológiu 3D tlače na mikroúrovni o štvrtý rozmer, čas.

Vedci inšpirovaní prírodnými štruktúrami, napríklad rastlinami, ktoré reagujú na podnety z prostredia a menia podľa nich svoj tvar v priebehu času, predstavili hydrogélové kompozitné štruktúry pre 4D tlač, ktoré menia tvar po ponorení do vody.

V prírode majú kvety a rastliny tkanivové zložky a mikroštruktúry, pomocou ktorých dochádza k dynamickým zmenám tvarov, ktoré sa menia v závislosti od prostredia. Prostredníctvom napodobnenia rôznych zmien tvarov rastlinných orgánov, napr. listov a kvetov v reakcii na podnet z prostredia, vlhkosť alebo teplotu, vytvorila Lewisová a jej tím hydrogélový kompozit na 4D tlač, ktorý je vypočítaný tak, že mení svoj tvar presne podľa požiadaviek. Hydrogélové kompozity obsahujú celulózové vlákna, ktoré pochádzajú z dreva a podobajú sa mikroštruktúram, ktoré umožňujú zmeny tvarov v rastlinách.

V kombinácii s originálnym matematickým modelom, ktorý vytvoril tím a ktorý predikuje ako musí byť 4D objekt tlačený, aby dosahoval predpísané transformovateľné tvary, ponúka nová metóda mnoho nových atraktívnych potenciálnych možností uplatnenia pre technológiu 4D tlače v oblasti inteligentných textílií, spotrebnej elektroniky, biomedicínskych zariadení a tvorbu umelých tkanív.

Zdroj: additivemanufacturing

[simppleboxshortcode]

  • 1
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?