3D tlač posúva výskum robotiky dopredu

Na univerzite Cambridge bola vytvorená robotická ruka, ktorá dokáže zahrať skladby na klavíri. Zaujímavosťou je, že ruka bola vytvorené v 3D tlači.

Popularita 3D tlače rastie a vedci sa snažia neustále prinášať novinky, ktoré ohromia nie len nadšencov 3D tlače. Jednou s najnovších inovácií oslovili aj výskumníci z Cambridge vytvorením neobyčajnej robotickej ruky schopnej zahrať skladbu na klavíri.

Cieľom tohto výskumu je poukázať na zložitosť ľudskej ruky a pohyby ruky replikovať dizajnom. Robotická ruka pozostáva z 3D tlačených mäkkých a tuhých materiálov, ktoré replikujú kosti a väzy, nachádzajúce sa v ľudskej ruke. Bolo očakávané, že bez svalov a šliach bude rozsah pohybu robota veľmi obmedzený. Avšak 3D tlačená ruka mala svojim unikátnym mechanickým dizajnom pôsobivý rozsah pohybu.

S využitím 3D tlače na výrobu mäkkých komponentov sú výskumníci teraz schopní pridať viac zložitosti pasívnym robotickým systémom. Náročnosť pohybov ruky pri hraní na klavíri bola výborným testom pre 3D tlačenú robotickú ruku. Ľudská ruka je neuveriteľne zložitá a znovuobjaviť všetku jej zručnosť a prispôsobivosť robotom je obrovskou výskumnou výzvou. Väčšina dnešných vyspelých robotov nie je schopná manipulovať s úlohami, ktoré môžu malé deti vykonávať s ľahkosťou.

 

Základnou motiváciou tohto projektu je pochopenie integrovanej inteligencie, teda inteligencie v našom mechanickom tele,“ povedal Dr Fumiya Iida, ktorý viedol výskum. „Naše telá pozostávajú z inteligentných mechanických konštrukcií, ako sú kosti, väzy a kože, ktoré nám pomáhajú správať sa inteligentne aj bez aktívnej kontroly mozgu. Používaním najmodernejšej technológie 3D tlače na tlač ľudských mäkkých rúk sme teraz schopní preskúmať dôležitosť fyzických vzorov, izolovane od aktívneho ovládania, čo nie je možné urobiť s ľudskými klavírnymi hráčmi, pretože mozog nemôže byť „vypnutý“ ako náš robot. „

Robotická ruka bola naprogramovaná tak, aby prehrávala niekoľko krátkych hudobných fráz s orezanými alebo hladkými poznámkami. Kým celková funkčnosť systému je obmedzená, výskum by mohol pomôcť podporiť budúci výskum základných princípov dynamiky kostí, aby boli dosiahnuté komplexné posuny.


Zdroj: all3dp.com, cam.ac.uk

Fotografia v článku: pexels.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?