3D tlač pomôže diabetikom ku kvalitnejšiemu meraniu glukózy v tele

Diabetikov čaká novinka v podobe 3D tlačeného biosenzora, ktorý monitoruje hladinu glukózy v tele. Nahradí tak nepríjemné krvné testy, problematické hlavne pre najmenších pacientov.

Pacienti s cukrovkou by si mohli zanedlho zjednodušiť svoj náročný život jednoduchším meraním hladiny glukózy v tele. Výskumníci z Washingtonskej univerzity vyvíjajú za pomoci 3D tlačiarne biosenzor, ktorý bude monitorovať zdravotný stav pacienta. Hlavným prínosom pre pacienta bude, že hladinu glukózy nebude musieť sledovať z krvných testov.

3D snímač bude snímať hladinu glukózy z potu, prípadne iných telesných tekutín. Aby to bolo možné, tím použil proces DIW (Direct-Ink-Writing) – tlač malých, veľmi zložitých vzorov pomocou špeciálnych atramentov. Táto technika 3D tlače vyvíja komplexné návrhy z elektricky vodivého nanometrického materiálu na vytvorenie flexibilných elektród. V porovnaní s bežnými metódami výroby senzorov umožnila DIW vyššiu presnosť, rovnomernejší povrch a celkovo menej defektov. Táto presnosť vedie k stabilnejšiemu a citlivejšiemu snímaču.

Meranie glukózy

Výskumníci momentálne pracujú na integrácií  biosenzora do zariadenia, ktoré by mohli pacienti dlhodobo nosiť. Člen výskumného týmu Yuehe Lin povedal: “Náš 3D tlačený snímač glukózy sa bude používať ako nositeľný senzor pre náhradu bolestivého pichania do prstov. Pretože sa jedná o neinvazívnu techniku ​​pre monitorovanie glukózy, bude to jednoduchšie i pre monitorovanie glukózy u detí s cukrovkou.”

Výskumníci ďalej sľubujú, vďaka 3D tlači, aj veľmi výhodnú cenu biosenzora, čo by určite potešilo nejednu domácnosť s pacientom trpiacim cukrovkou. Arda Gozen z fakulty na Strojnej škole a strojárenstve, ktorá viedla projekt, uviedla: “3D tlač môže umožniť výrobu biosenzorov prispôsobených konkrétnym pacientom, čo môže potencionálne znížiť náklady.”


Zdroj: 3dprintingmedia.network, diabetes.co.uk

Fotografia v článku: 3dprintingmedia.network, zdravie.pravda.sk

  • 3
  •  
  •  
0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?